fot. sxc.hu

Andrzej Duda chce zwolnienia emerytów z podatku

Andrzej Duda, kandydat PiS-u na prezydenta chce, aby emeryci byli zwolnieni z podatku PIT – informuje dziennik „Fakt”.

Kandydat PiS-u na prezydenta wskazuje, że dzięki takiemu rozwiązaniu emeryci miesięcznie zaoszczędzą co najmniej 100 zł. Tymczasem rząd Po-PSL zapowiedział przyszłoroczną waloryzacje emerytur. emerytury wzrosną jednak tylko o 4 zł.

Dr Marian Szołucha, ekonomista mówi, że propozycja Andrzeja Dudy jest sensownym rozwiązaniem. Tym bardziej, że obecna koalicja rządząca dotychczas nie troszczyła się o osoby z najniższymi dochodami.

– Emeryci to grupa społeczna żyjąca w Polsce na wyjątkowo skromnym poziomie – to jest delikatne określenie, więc należałoby ulżyć tym ludziom w codziennym bycie. Z drugiej strony pamiętajmy że nie tylko osoby otrzymujące świadczenia emerytalne od państwa, ale cała sfera budżetowa, jeśli płaci później podatek dochodowy, to jest w tym pewna niekonsekwencja, a nawet brak logiki. Najbardziej skrajnym przykładem takiego nielogicznego działania jest pobieranie od osób, które dostają najniższe wynagrodzenia w naszym kraju, najpierw podatku, a potem kierowanie do nich zasiłku społecznego – podkreśla dr Marian Szołucha.  

Andrzej Duda zapowiada też zniesienie podatku dochodowego od najniższych świadczeń.  Swój najnowszy postulat ma ogłosić jutro.

RIRM

drukuj