fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Prezydent A. Duda: Zależy nam, by powiązania między nauką a przemysłem były coraz silniejsze

Ogromnie zależy nam, aby powiązania między sferami nauk i przemysłu w naszym kraju były coraz silniejsze i głębsze – powiedział w poniedziałek w Krakowie prezydent Andrzej Duda, inaugurując międzynarodową konferencję naukową.

W Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczął się w poniedziałek IV Polski Kongres Mechaniki oraz XXIII Międzynarodowa Konferencja Metod Komputerowych.

Bardzo się (…) cieszę, że debata ta będzie bez wątpienia bardzo ważnym wkładem w rozwój gospodarczy naszej ojczyzny” – powiedział prezydent podczas uroczystej inauguracji spotkania.

Ogromnie zależy nam, aby powiązania między sferami nauk i przemysłu w naszym kraju były coraz silniejsze i coraz głębsze, aby zwiększały polską innowacyjność, konkurencyjność, aby przyczyniały się do sukcesu naszych rodzimych firm i ich ekspansji na globalne rynku” – podkreślił Andrzej Duda.

Dodał, że dla Polski i dla polskiego świata naukowego jest ogromną satysfakcją, że kongres i towarzysząca mu konferencja gromadzi doborowe grono osobistości prezentujących liczne kraje i ośrodki badawcze.

Jestem przekonany, że zainaugurowana dzisiaj w Krakowie naukowa dyskusja przyniesie wiele ogromnie cennych spostrzeżeń i wniosków dotyczących zarówno mechaniki teoretycznej, jak i stosowanej w bardzo różnych ujęciach” – zadeklarował prezydent.

Na Kongresie są prezentowane najnowsze badania naukowe we wszystkich dyscyplinach mechaniki klasycznej i kwantowej, mechaniki ciał stałych i płynów, mechaniki obliczeniowej, matematyki stosowanej i fizyki, a także mechaniki konstrukcji i inżynierii. Konferencja na temat metod komputerowych w mechanice jest zaś kontynuacją odbywających się od 46 lat spotkań poświęconych metodom numerycznym i ich zastosowaniu w problemach dotyczących mechaniki.

PAP/RIRM

drukuj