Polacy bez dostępu do nowoczesnych leków

Chorzy na raka umierają ponieważ nie mogą skorzystać z nowoczesnych leków. Powodem są wyśrubowane kryteria refundacyjne.

Z raportu przygotowanego dla jednej z organizacji, która pomaga chorym na raka, wynika, że spośród 30 innowacyjnych leków na raka Polacy mają dostęp zaledwie do dwóch. Na dodatek kryteria ich przyznania są trudne do spełnienia.

Europoseł Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, mówi, że Polacy mają kiepski dostęp do opieki zdrowotnej na każdym poziomie.

– Czynne kolejki, czynne czekanie na badania, tak zwane wyczerpanie limitu, kierowanie do gabinetów prywatnych to codzienność. Lokuje to Polskę na końcu państw europejskich jeżeli chodzi o dostęp do służby zdrowia. Szczególnie dramatycznie wygląda sytuacja w dostępie do nowoczesnych i niestety droższych technologii. Jasne jest, że jedne z najbardziej innowacyjnych medycznych technologii, które są blokowane, znajdują się w onkologii. Onkologia, mimo ogromnego zadęcia programowego – na zasadzie co to dobrego się nie dzieje, a wiemy już, że pakiet onkologiczny to porażka – ma zablokowany dostęp do leków i technologii nowej generacji, które pozwalają uratować pacjentom życie – powiedział Bolesław Piecha.

Warto dodać, że pacjenci onkologiczni ze Słowacji mają dostęp do piętnastu nowoczesnych leków, zaś z Holandii mogą skorzystać ze wszystkich trzydziestu.

RIRM

drukuj