fot. shutterstock

40 proc. Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze

Już 40 proc. Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze. Wiele osób nie wie, że ma chorobę. Schorzenie nie boli, a często pierwszym jego poważnym objawem może być zawał serca czy udar mózgu.

Nadciśnienie tętnicze stanowi w Polsce i na świecie duży problem medyczny, społeczny i ekonomiczny. W ciągu ostatniej dekady w Polsce o 15 proc. wzrósł odsetek osób otyłych i z nadciśnieniem tętniczym.

– Chorują już nie tylko osoby starsze, ale coraz częściej młodzi dorośli, młodzież, a nawet kilkuletnie dzieci – powiedziała lek. med. Justyna Haba-Mierzwa, certyfikowany lekarz Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.

Nadciśnienie prowadzi do poważnych chorób m.in. układu krążenia czy chorób nerek. Schorzenie może zakończyć się udarem mózgu lub zawałem serca. Dlatego lekarze apelują o wykonywanie badań kontrolnych i regularne mierzenie ciśnienia – w przychodni albo w domu.

Nadciśnienie tętnicze często długo nie daje objawów i tylko profilaktyczne mierzenia ciśnienia tętniczego może pozwolić na jego zdiagnozowanie, szybkie włączenie leczenia a tym samym zapobiegnięcie jego powikłaniom – podkreśliła lek. med. Justyna Haba-Mierzwa.

W grupie ryzyka nadciśnienia tętniczego są osoby z nadwagą i otyłe, szczególnie z otyłością brzuszną. Według wytycznych Polskiego [Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego] leczenie farmakologiczne jest tak samo ważne, jak niefarmakologiczne: czyli dieta i systematyczna aktywność fizyczna. [więcej]

– Pacjentom z nadciśnieniem tętniczym zalecamy co najmniej 30 minut dziennie umiarkowanego, ale intensywnego wysiłku aerobowego. Może to być: pływanie, marsz, jazda na rowerze czy bieganie – zwróciła uwagę certyfikowany lekarz Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.

Informacje na temat zapobiegania i leczenia nadciśnienia tętniczego znajdziemy w nowym lutowym numerze miesięcznika „[Szlachetne Zdrowie]”, który w piątek trafił do sprzedaży. W magazynie znalazło się też wiele innych ciekawych artykułów – zaznaczyła redaktor naczelny „Szlachetnego Zdrowia”, Anna Zalech.

– W lutowym miesięczniku dr Agnieszka Jarosz radzi, którą mąkę i do czego wybrać idąc na zakupy. Z kolei fizjoterapeutka Marzena Kociuba proponuje rewelacyjne ćwiczenia na mięśnie brzucha i kręgosłupa. Małgorzata Więczkowska przybliża nam temat mediów społecznościowych i odpowiada na pytanie, czy mogą być dla nas szansą na relacje, czy zagrożeniem – wskazała Anna Zalech.

W numerze znalazł się też artykuł poświęcony właściwością doględy, która przynosi ulgę w kaszlu i dusznościach.

Z raportu Narodowy Test Zdrowia Polaków 2020 przeprowadzonego w ramach ogólnopolskiego projektu społeczno-edukacyjnego serwisu Medonet w 2020 roku wynika, że 61 proc. Polaków ma problem z nadwagą, a bardzo dobrze o swoje zdrowie dba zaledwie 13 procent ankietowanych. [czytaj więcej]

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl