fot. flickr.com

Prezes NRL: polska onkologia dużo gorsza niż zachodnia

W Polsce brakuje centrów specjalizujących się w hospitalizacji raka. Na Podlasiu leczenie pacjentki z rakiem piersi kosztuje blisko 46 tys. zł. Natomiast już w Małopolsce ok. 30 tys. zł., co nie przekłada się na skuteczność leczenia.

Dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, podkreśla, że leczenie chorób nowotworowych jest na dużo niższym poziomie niż w krajach zachodnich. Sytuację pogorszył jeszcze tzw. pakiet onkologiczny – dodaje.

– Leczenie chorób nowotworowych w Polsce zdecydowanie odbiega od leczenia w innych krajach Unii Europejskiej. Dostęp do nowoczesnej terapii jest blokowany przez zapisy ustawy refundacyjnej, którą ogłasza się jako sukces tego rządu. Tak naprawdę, kiedy przyjrzymy się faktom i liczbom, jest porażką dla ludzi chorych. Tej sytuacji niestety nie poprawia pseudo sukces pakietu onkologicznego. Nierówny dostęp do ochrony zdrowia widać tak w zakresie lekowym jak i w każdym innym – podkreślił dr Maciej Hamankiewicz.

Największe szanse na wyleczenie raka piersi mają pacjentki z Warmińsko-Mazurskiego, następnie z Wielkopolski oraz Dolnego Śląska. Gorsze wyniki są w województwach  opolskim oraz w Kujawsko-Pomorskim.

RIRM

drukuj