fot. sxc.hu

Lekarze oraz rząd apelują do osób starszych o pozostanie w domach w trakcie pandemii koronawirusa

Koronawirus jest najgroźniejszy dla osób starszych. Rząd niezmiennie apeluje do seniorów: „zostańcie w domach”. Do tego apelu dołączają przede wszystkim lekarze.

Ryzyko zakażenia zwiększa nie tylko wiek, ale również problemy zdrowotne i obniżona odporność. Stąd szczególne zalecenia dla osób starszych, aby w trosce o swoje bezpieczeństwo unikały miejsc zatłoczonych, a najlepiej pozostały w domu. Równie ważne jest rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny.

Drogą do opanowania choroby jest szybka identyfikacja osób zarażonych i ochrona osób starszych – wskazał prof. Wojciech Załuska, dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

– Po pierwsze identyfikacja właściwych osób. Po drugie, to co się teraz dzieje, jest dla nas nowym zjawiskiem. Mówimy o zjawiskach paniki, bo w pewnym momencie wstrzymana jest oświata, wstrzymane są instytucje kultury, a zatem zalecane jest przebywanie w domu i nieprzebywanie w większych zbiorowiskach ludzkich. To też dotyczy osób w wieku podeszłym, w wieku starszym. Ci pacjenci, którzy mają dodatkowe choroby, choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby układu oddechowego, choroby nerek przewlekłe. Musimy ich chronić, musimy o nich pamiętać, wspomagać. Elementy paniki tylko i wyłącznie opanujemy w sposób obywatelsko rozumiejący zalecenia – powiedział prof. Wojciech Załuska.

Na rządowym portalu pacjent.gov.pl można znaleźć wiele potrzebnych informacji, jak chronić się przed zarażeniem i jak szukać pomocy, jeśli do tego dojdzie.

Eksperci przypominają tam, że seniorzy mogą poprosić o zakupy bliskich lub sąsiadów. Osoba samotna, bez rodziny lub nie w pełni samodzielna, może zgłosić swoje potrzeby telefonicznie do Urzędu Wojewódzkiego lub Ośrodka Pomocy Społecznej.

Gdy kończą się leki, warto skorzystać z e-recepty. Unikając wizyty w przychodni, unikamy niepotrzebnego ryzyka.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl