PAP/Jakub Kaczmarczyk

Liczba osób zarażonych koronawirusem w Polsce zbliża się do 11 tysięcy

Resort zdrowia poinformował o trzech silnych ogniskach koronawirusa. To domy pomocy społecznej w Lublińcu i Kaliszu oraz szpital w Koszalinie. Poranne dane mówiły o 250 nowych chorych. Popołudniowe o ok. 130. Łącznie liczba osób zarażonych zbliża się do 11 tys.

Święta Wielkiej Nocy nie spowodowały gwałtownego wzrostu zachorowań na koronawirusa. Dziś potwierdził to minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Polacy zachowali się niezwykle odpowiedzialnie – pozostali w domach – powiedział Łukasz Szumowski.

Trudno jednak mówić, że sytuacja jest opanowana. Zwłaszcza, że w piątek rano resort zdrowia poinformował o 250 nowych przypadkach zarażenia. To wzrost, jeśli porównamy te liczby z tym, co działo się wczoraj i przedwczoraj – zwrócił uwagę rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

– Wzrost w stosunku do ostatnich dwóch dni, kiedy notowaliśmy w granicach 170, 180 przypadków o poranku, wynika z dwóch ognisk w domach pomocy społecznej w Lublińcu i w Kaliszu – wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz.

Trzecim silnym ogniskiem jest szpital w Koszalinie, gdzie zarażeni są zarówno pacjenci, jak i personel medyczny.

– Te wyniki mamy skokowe, kiedy pojawiają się ogniska w ośrodkach zamkniętych, czy to w domach pomocy społecznej, czy zakładach opiekuńczo-leczniczych – zaznaczył rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Po raz kolejny resort zdrowia poinformował o ok. 200 osobach, które powróciły do zdrowia. Spada też liczba pacjentów pod respiratorami. Dziś to 135 osób. Łącznie w szpitalach zakaźnych przebywa 2700 chorych. Do Polski docierają też kolejne transporty sprzętu ochronnego.

– Przed chwilą na Lotnisku Chopina wylądował kolejny transport masek ochronnych, zamówionych przez PKN Orlen. Łącznie sprowadziliśmy ich 8,3 mln i trafią one przede wszystkim do Agencji Rezerw Materiałowych oraz MSWiA – napisał Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Obok Orlenu równie aktywna jest KGHM Polska Miedź. „Gazeta Wyborcza” twierdzi jednak, że maseczki, jakie sprowadza spółka, nie mają odpowiednich certyfikatów. Na te zarzuty odpowiedział prezes Marcin Chludziński. I podkreślił, że spółka posiada certyfikaty m.in. amerykańskiej agendy rządowej odpowiedzialnej za bezpieczeństwo sprzętu medycznego.

– Mamy pozytywne opinie krajowego konsultanta ds. chorób zakaźnych prof. Horbana, ale nie mamy jednej rzeczy i to chyba kogoś boli – nie mamy certyfikatu „Gazety Wyborczej” – oznajmił Marcin Chludziński.

Różnica w liczbie zachorowań między Polską a krajami Europy Zachodniej czy Stanami Zjednoczonymi jest bardzo widoczna.

– Byłam tutaj zanim wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się. Myślę, że rząd Polski radzi sobie doskonale. Podjął szybkie działania. Szczerze mówiąc, czuję się tutaj bezpieczniej niż w Nowym Jorku – przyznała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Wciąż jednak nie możemy powiedzieć, że najgorsze za nami. Ministerstwo Zdrowia analizuje, jaki wpływ na liczbę zachorowań miało zniesienie niektórych restrykcji. Od poniedziałku otwarte są lasy. W kościele może przebywać więcej wiernych.

– Pierwsze informacje o wpływie zniesienia pewnych regulacji, które nastąpiły w poniedziałek, będziemy mogli podać dopiero w przyszłym tygodniu – zapowiedział Łukasz Szumowski.

Jeśli rząd zdecyduje się na przejście do kolejnego etapu zniesienia ograniczeń, otwarte zostaną m.in. hotele i miejsca noclegowe. Dostępne będą też niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea i galerie sztuki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl