fot. PAP/EPA

Na Białorusi, Litwie i w Nigerii potwierdzono pierwsze przypadki koronawirusa

Białoruś, Litwa i Nigeria stanęły jako kolejne państwa w obliczu zakażenia koronawirusem. Oznacza to, że wirus rozprzestrzenia się na kolejne państwa i dotarł już do Afryki Subsaharyjskiej.

Na Białorusi stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem – poinformowało Ministerstwo Zdrowia tego kraju. Zainfekowanym jest irański student, który przybył do Białorusi w zeszłym tygodniu przez Azerbejdżan.

„Chcielibyśmy poinformować, że testy przeprowadzone 27 lutego w centrum epidemiologii i mikrobiologii wykazały obecność koronawirusa Covid-19 u jednego ze studentów z Iranu” – przekazał resort.

Osoby, z którymi się kontaktował zakażony od przyjazdu na Białoruś 22 lutego, zostały poddane kwarantannie w szpitalu chorób zakaźnych w Mińsku.

Ministerstwo Zdrowia Białorusi również przekazało, że kontrolami sanitarnymi zostaną objęte wszystkie osoby, które zechcą przyjechać na Białoruś z Włoch, Iranu i Korei Południowej. Podobne środki zastosowano już wobec podróżujących z Chin, gdzie w grudniu 2019 roku wykryto koronawirusa.

Władze sanitarne Nigerii poinformowały o pierwszym w tym kraju przypadku zakażenia koronawirusem Covid-19. Zainfekowanym jest obywatel Włoch. Tym samym potwierdzono pierwsze pojawienie się patogenu w Afryce Subsaharyjskiej.

Akin Abayomi, komisarz ds. zdrowia w Lagos, oświadczył, że Włoch, który przyleciał służbowo do Nigerii we wtorek z Mediolanu, zachorował dzień później.

Abayomi sprecyzował, że zakażony koronawirusem mężczyzna został przewieziony na badania do państwowego ośrodka bezpieczeństwa biologicznego w Lagos. Pacjent przebywa obecnie w szpitalu chorób zakaźnych w Yaba, na przedmieściach Lagos; jest w stabilnym stanie, bez poważnych objawów.

Komisarz przekazał, że władze analizują wszelkie kontakty mężczyzny, od kiedy przybył do Nigerii.

Służby medyczne i sanitarne Nigerii wzmacniają środki, aby wszelki wybuch epidemii w Lagos został opanowany i powstrzymany – zaznaczył.

„Chciałbym zapewnić wszystkich mieszkańców Lagos i Nigeryjczyków, że wzmacniamy naszą gotowość od potwierdzenia pierwszych przypadku koronawirusa w Chinach. Wykorzystamy wszystkie zasoby udostępnione przez państwo i rząd federalny, aby zareagować” – powiedział Abayomi.

Wezwał mieszkańców 21-milionowego Lagos, największego miasta Nigerii, do trzymania się z dala od ludzi, którzy kaszlą, oraz do regularnego mycia rąk.

Na kontynencie afrykańskim przypadki wirusa potwierdzono już w Egipcie i Algierii.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem Covid-19 potwierdziło także  litewskie ministerstwo zdrowia. Zainfekowaną jest 39-letnia kobieta, która w poniedziałek wróciła z Werony na północy Włoch – poinformowały władze.

We Włoszech znajduje się największe w Europie ognisko zakażeń; z powodu choroby wywołanej nowym koronawirusem zmarło tam 17 osób, a 650 jest zakażonych.

Litewski rząd poinformował, że po powrocie do kraju zakażona koronawirusem 39-latka została odizolowana w szpitalu w mieście Szawle na północy Litwy. Od tamtej pory przebywa na obserwacji i ma nieznaczne objawy, w tej chwili bez podwyższonej temperatury.

Kobieta wraz z innymi osobami uczestniczyła we Włoszech w konferencji, następnie przyleciała do Kowna na południu Litwy – sprecyzował na konferencji prasowej minister zdrowia tego kraju Aurelijus Veryga. Jak dodał, pasażerowie siedzący obok niej w sąsiednich rzędach zostaną przebadani na obecność koronawirusa.

Epidemia koronawirusa Covid-19, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, rozpoczęła się w grudniu ub.r. na targu w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach, gdzie sprzedawano m.in. dzikie zwierzęta.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl