fot. PAP/Artur Reszko

Wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią

Rząd wystosował wniosek do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego w miejscowościach na granicy z Białorusią.  Ma on potrwać 30 dni.

W sierpniu 3 tys. osób próbowało nielegalne przedostać się na terytorium Polski, a tym samym do Unii Europejskiej. W większości przypadków skutecznie reagowały Straż Graniczna i wojsko. Sytuacje, że ktoś przedostał się w głąb kraju, są wyjątkiem – mówił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

– Jeśli rozszczelnimy naszą granicę, będziemy mieli setki tysięcy uchodźców w całej Unii Europejskiej – wyjaśnił.

Według informacji przekazanych przez rząd, reżim Łukaszenki szuka kolejnych kierunków przerzucania migrantów z Bliskiego Wschodu na granicę: z Polską, Litwą i Łotwą. Do Polski docierają sygnały, że po lotach z Iraku uruchomione mają zostać połączenia z Libanem, Marokiem i Katarem. Rosną obawy, że kryzys na granicy polsko-białoruskiej pogłębią rozpoczynające się 10 września manewry ZAPAD.

– Rada Ministrów postanowiła wystąpić dzisiaj do pana prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie, czyli na części województwa podlaskiego i części województwa lubelskiego – poinformował Mateusz Morawiecki, premier RP.

Stan wyjątkowy ma objąć 115 miejscowości na Podlasiu i 68 miejscowości w województwie lubelskim; miejscowości, nie gmin.

– Chodzi o wąski pas miejscowości bezpośrednio przylegających do granicy – akcentował Mariusz Kamiński.

Jeśli prezydent podpisze rozporządzenie, stan wyjątkowy zostanie wprowadzony natychmiast.

– Przez okres 30 dni będziemy mogli dzięki temu lepiej zapewnić jakość szczelności naszej granicy – wskazał Mateusz Morawiecki.

Restrykcje – według zapowiedzi rządu – tylko w minimalnym stopniu dotkną mieszkańców przygranicznych miejscowości. Nie wpłyną na ich życie zawodowe. Nie przeszkodzą w realizowaniu codziennych obowiązków. Ograniczenia obejmą za to osoby z zewnątrz. Ma to uniemożliwić incydenty, które mogłyby spotkać się z reakcją służb po drugiej stronie granicy.

– Żadnych wycieczek, żadnych happeningów, żadnych manifestacji w tym pasie granicznym nie będzie można organizować – podkreślił Mariusz Kamiński.

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że uchwała ws. wprowadzenia stanu wyjątkowego jest analizowana.

– Analizujemy w szczegółach uchwałę, którą przyjęła Rada Ministrów dotyczącą wprowadzenia w pasie granicznym stanu wyjątkowego, umocnienia granicy i uspokojenia sytuacji mieszkańców w tamtej okolicy – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent odniósł się także do prób atakowania służb strzegących naszych granic. Jak mówił, to działania antypolskie godzących w bezpieczeństwo RP.

– Apeluję, aby się od takich działań dla doraźnych i naprawdę prymitywnych celów powstrzymać – dodał.

O bezpieczeństwie granic zapewniał dziś po odprawie kadry kierowniczej Wojska Polskiego z udziałem prezydenta Andrzej Dudy i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

– Dzięki służbie Straży Granicznej, żołnierzy Wojska Polskiego (…) Polska jest bezpieczna – podkreślił szef MON.

Najwyższy czas wprowadzić pewne działania, które pozwolą polskim władzom w pełni panować nad sytuacją na granicy polsko-białoruskiej – zaznaczył ekspert ds. bezpieczeństwa Sebastian Trojak, odnosząc się do wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego.

– Władze polskie tymi działaniami usprawnią ochronę polskiej granicy i spowodują uspokojenie nastrojów i tych działań, które są prowadzone obecnie przez polską opozycję, całkowicie błędnych, całkowicie szkodliwych dla bezpieczeństwa naszego państwa – dodał.

Rząd podtrzymuje, że nie można zrobić precedensu w sprawie grupy migrantów przebywających na terytorium Białorusi na wysokości Usnarza Górnego. Minister spraw wewnętrznych wyraził obawy, że w grupie osób koczujących przy granicy jest co najmniej jedna, której już wcześniej odmówiono prawa wjazdu na terytorium Unii Europejskiej. Wskazał, że osoby te otrzymują regularne posiłki od Białorusinów, a o azyl mogą ubiegać się w polskich placówkach dyplomatycznych w Grodnie i Mińsku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl