fot. pixabay.com

MSZ: Ponad 1000 więźniów politycznych przebywa w białoruskich więzieniach

W białoruskich więzieniach przebywa już ponad 1000 więźniów politycznych; to bezprecedensowa sytuacja wymagająca reakcji państw demokratycznych – podkreśliło w czwartek MSZ. Wskazało, że muszą oni zostać uwolnieni, a osoby odpowiedzialne za naruszenia praw człowieka – pociągnięte do odpowiedzialności.

„W białoruskich więzieniach przebywa już ponad 1000 więźniów politycznych. To bezprecedensowa sytuacja wymagająca reakcji państw demokratycznych. Wzywamy władze Białorusi do zaprzestania prześladowań wobec własnego społeczeństwa” – przekazał resort dyplomacji.

MSZ podkreśliło, że wszyscy więźniowie polityczni na Białorusi muszą zostać uwolnieni, a osoby odpowiedzialne za naruszenia praw człowieka – pociągnięte do odpowiedzialności.

„Będziemy wspierać walkę o sprawiedliwość na Białorusi” – zadeklarowało MSZ.

Centrum praw człowieka Wiasna informowało 1 stycznia, że na Białorusi było wówczas 970 więźniów politycznych, a w ciągu grudnia ich grono zwiększyło się o 82 osoby.

„Liczba więźniów politycznych w ciągu miesiąca wzrosła o 82 osoby, według stanu na 30 grudnia wynosiła 970, kontynuując tendencję wzrostową” – napisano wtedy w komunikacie Wiasny.

W aresztach śledczych wciąż przebywają także członkowie samego Centrum, w tym jego szef Aleś Bialacki. Według informacji obrońców praw człowieka wciąż dochodzi do aresztowań uczestników pokojowych akcji protestu przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki, osób posługujących się biało-czerwono-białą symboliką opozycji.

„Kontynuowany jest proces pociągania do odpowiedzialności karnej uczestników protestów przeciwko sfałszowaniu rezultatów wyborów prezydenckich (w 2020 roku), a także krytyków władzy” – napisano w oświadczeniu Wiasny.

Dodano, że obrońcy praw człowieka i niezależni dziennikarze wciąż rejestrują wiele faktów brutalnego traktowania obywateli, którzy są pozbawieni wolności z powodów politycznych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl