fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Na granicy polsko-białoruskiej 5,5 tys. żołnierzy wykonuje przydzielone zadania

W rejonie przygranicznym woj. podlaskiego zadania wykonuje ponad 5,5 tys. żołnierzy. Są to wojskowi z 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz jednostek przydzielonych z innych rodzajów sił zbrojnych.

Na granicy znajduje się 818 posterunków ochronnych. Ustawiono też hesco-bastiony – poinformował rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, mjr   Marek Nabzdyjak, który uczestniczył w briefingu dot. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

– Hesco-bastiony to dodatkowe posterunki obserwacyjne, w których mogą się schronić żołnierze w przypadku negatywnych warunków atmosferycznych. Na granicy znajduje się obecnie 340 hesco-bastionów. Oprócz wspólnych pieszych i mobilnych patroli, które wykonują żołnierze z 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, trwa również rozbudowa zapory inżynieryjnej na granicy. Na chwilę obecną – jeżeli chodzi o ogrodzenie pionowe – zbudowanych jest 39 kilometrów płotu pionowego. Ponadto zbudowano ponad 163 km zapory poziomej. Budowana jest także siatka leśna, która ma chronić zwierzęta – powiedział major Marek Nabzdyjak.

Mjr Marek Nabzdyjak dodał, że w ostatnim czasie polscy żołnierze i pogranicznicy spotykają się z nasileniem działań ze strony białoruskich wojskowych i Straży Granicznej.

Białoruscy funkcjonariusze sterują migrantami, którzy w zwiększonych grupach próbują forsować granicę polsko-białoruską.

Według danych Straży Granicznej od początku roku zanotowano 25 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, z czego 13,3 tys. prób miało miejsce w październiku. Straż Graniczna od początku roku zatrzymała ponad 2 tys. nielegalnych imigrantów. Dla porównania, w tym samym okresie ubiegłego roku zatrzymano 42 osoby.

 

RIRM

drukuj