fot. PAP/EPA

Hiszpania: Silna emisja lawy i dwutlenku siarki po zniszczeniu części krateru Cumbre Vieja

Zniszczenie w poniedziałek rano części krateru wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma doprowadziło do nasilenia się emisji lawy oraz dwutlenku siarki – podali w komunikacie eksperci z Instytutu Wulkanologii Wysp Kanaryjskich (Involcan).

Według specjalistów rano doszło również do pojawienia się nowego otworu w Cumbre Vieja, przez który wydostaje się magma wulkaniczna. W sumie takich miejsc jest już pięć.

Eksperci z Involcan wskazali, że intensywnie wydostająca się lawa płynie obecnie w południowo-zachodniej części wyspy dziesięcioma strumieniami. Zaznaczyli, że w ostatnich godzinach doszło też do „drastycznego wzrostu” emisji dwutlenku siarki.

„Znajdujemy się aktualnie w okresie wyraźnego wzrostu aktywności Cumbre Vieja” – podał rzecznik prasowy Involcan David Calvo.

Tymczasem hiszpański Krajowy Instytut Geograficzny (IGN) podał, że w południowej części La Palmy zanotowano również wyraźne zwiększenie aktywności sejsmicznej. Od wczesnego rana w poniedziałek potwierdzono tam ponad 100 trzęsień ziemi.

W poniedziałek po południu rząd wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich ogłosił, że nabył 200 domów z prefabrykatów dla osób, które utraciły miejsce zamieszkania z powodu eksplozji wulkanu. W sumie na La Palmie doliczono się 2,1 tys. zdewastowanych przez lawę budynków.

PAP

drukuj