fot. pixabay.com

Europa potrzebuje solidarności

W Wilnie omówione zostały różne scenariusze wydarzeń wokół Ukrainy. Zaprezentowane zostało także polskie stanowisko – relacjonował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Jakub Kumoch. Również szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch, wziął udział w pilnych konsultacjach prezydenckich doradców z Polski i państw bałtyckich.

Spotkanie w Wilnie było inicjatywą polsko–litewską.

Dotyczyło ono kwestii bezpieczeństwa oraz ewentualnych działań, jakie kraje bałtyckie mogą podjąć na forum Unii Europejskiej i NATO – podkreślił Jakub Kumoch.

– Przekazaliśmy naszą wiedzę, którą prezydent Andrzej Duda posiadł w czasie swoich ostatnich konferencji z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz w czasie rozmów z przywódcami NATO. Podzieliliśmy się polskim punktem widzenia na bieżącą sytuację. Omawialiśmy również to, co jest chyba największym zmartwieniem państw bałtyckich, czyli narażenie na ataki hybrydowe, które mogłyby nastąpić, gdyby doszło do eskalacji wokół Ukrainy. Uważamy, że sytuacja bezpieczeństwa w Europie Wschodniej wymyka się poza konflikt rosyjsko-ukraiński i może dotyczyć również innych krajów. Polska jest w najlepszej sytuacji, ale kraje takie jak Łotwa, Estonia czy Litwa prawdopodobnie są tymi, które mogą potrzebować solidarności ze strony sojuszników – powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

https://twitter.com/BBN_PL/status/1486721313163022338

Przedyskutowano także perspektywy dialogu na linii Zachód-Rosja, obecną sytuację na Białorusi.

Sytuacja wokół granic Ukrainy była w ostatnich dniach tematem narad prezydenta z przedstawicielami kancelarii premiera, MON, MSZ, MSWiA, sił zbrojnych i służb specjalnych.

Sytuacja bezpieczeństwa w regionie ma być przedmiotem zwołanej na jutro Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl