fot. https://pixabay.com/

Wilno: obchody 78. rocznicy operacji „Ostra Brama”

W Wilnie trwają uroczystości związane z 78. rocznicą operacji „Ostra Brama”. Na cmentarzu na Rossie składane są kwiaty i zapalane znicze w kwaterze żołnierskiej.  

W nocy z 6 na 7 lipca 1944 r. żołnierze Armii Krajowej rozpoczęli operację „Ostra Brama” w ramach akcji „Burza”. Jej celem było wyzwolenie Wilna z rąk niemieckich okupantów przed nadejściem Armii Czerwonej.

Według historyków, gdyby ten plan się powiódł, Wojsko Polskie pełniłoby rolę gospodarza wobec Sowietów, a Polacy mogliby podkreślać prawo do Wileńszczyzny.

Prof. Jan Żaryn podkreśla, że w sensie militarnym AK osiągnęła swój cel. Jednak – jak dodaje historyk – następstwa tych działań okazały się tragiczne dla Polskiego Państwa Podziemnego.

– Ponieważ Sowieci uznawali ziemie, na które wkraczali w 1944 roku, jako ziemie, które z ich punktu widzenia wracają do macierzy sowieckiej (w tym przypadku okupacja lat 1939-1941), a zatem partyzantkę polską i Armię Krajową Sowieci uznawali za de facto kolaboranta z Niemcami. To oczywiście skutkowało tragicznymi następstwami. Oficerowie AK zostali aresztowani i zgodnie z tradycją rosyjską, a później sowiecką, wysłani w głąb Rosji – mówi prof. Jan Żaryn.   

Wileńskie obchody 78. rocznicy operacji „Ostra Brama” potrwają do 13 lipca.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl