fot. pixabay.com

W Izraelu mieszka ponad 165 tys. ocalałych z Holokaustu, w tym 8,9 tys. urodzonych w Polsce

W Izraelu obecnie mieszka 165 800 ocalałych z Shoah – przekazało tamtejsze ministerstwo do spraw równości społecznej w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Spośród żyjących w Izraelu ocalałych, około 8,9 tys. urodziło się w Polsce – poinformowano.

Jak wynika z resortowych danych, niemal 60 tys. ocalałych urodziło się w byłym ZSRR, ok. 19 tys. w Rumunii, 4,5 tys. w Bułgarii, 2,4 tys. na Węgrzech, a 2,3 tys. w Niemczech. Większość z obecnie żyjących w Izraelu ocalałych to kobiety – 60 procent.

„Średni wiek ocalałych z Holokaustu to 85 lat. To są ostatnie lata, gdy możemy im służyć, pozwolić im zestarzeć się z godnością i ostatni moment, by spisać ich historie, bo niebawem nie będzie już komu tych historii opowiadać” – oświadczyła szefowa izraelskiego resortu do spraw równości społecznej, Meraw Kohen.

Raport ministerstwa wskazuje, że 19 proc. ocalałych ma ponad 90 lat, a ponad 950 z nich ponad 100 lat.

„Mając to wszystko w pamięci, codziennie działamy. W ostatnim czasie podjęliśmy szereg kroków mających na celu zredukowanie i pozbycie się problemu biedy wśród ocalałych z Holokaustu” – mówiła minister.

Według danych rządowych, Izrael w 2021 roku przeznaczył 4,1 mld szekli (ok. 5,2 mld złotych) na zapomogi i dotacje dla ocalałych z Holokaustu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl