fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Ambasador Izraela: Nigdy nie było „polskich obozów zgłady”. To były niemieckie obozy zagłady. W tej kwestii nie ma żadnej dyskusji

Nigdy nie było „polskich obozów zgłady”. Taka fraza absolutnie nie może istnieć. To były niemieckie obozy zagłady. W tej kwestii nie ma żadnej dyskusji – akcentował w rozmowie z portalem polskifr.fr ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi, który pod koniec lipca został wybrany do kierowania placówką dyplomatyczną tego państwa w Moskwie.

„Kiedy przyjechałem do Polski, moim głównym celem było prowadzenie działań zmierzających do tego, żeby przeszłość tak bardzo nie rzutowała na obecne relacje izraelsko-polskie. Musimy pamiętać o historii, prowadzić edukację, badania, tak jak robi to Yad Vashem i IPN, ale musimy przede wszystkim, w kontekście naszych stosunków, patrzeć w przyszłość. Mamy dużo wspólnych wyzwań związanych z polityką, gospodarką, kulturą, turystyką” – powiedział Alexander Ben Zvi.

Ocenił, że dzisiejsze relacje Polski i Izraela są dobre. Przypomniał, że w czerwcu miała miejsce „bardzo dobra rozmowa” pomiędzy ministrem spraw zagranicznych Izraela Gabim Aszkenazim a szefem polskiego MSZ Jackiem Czaputowiczem, który zaprosił Aszeknaziego do Warszawy.

Pytany o kwestię współpracy edukacyjno-kulturalnej pomiędzy Polską a Izraelem, ambasador wskazał na dwustronne wizyty integracyjne młodych ludzi.

„Wcześniej izraelska młodzież przyjeżdżała do Polski przede wszystkim po to, by odbyć podróż <<szlakiem pamięci>>, obecnie działamy w kierunku integracji naszej i polskiej młodzieży. Współpraca odbywa się m.in. w wyniku partnerstwa miast. Młodzi ludzi przyjeżdżają na dwa tygodnie i spotykają się ze swoimi rówieśnikami. W ten sposób poznają się i integrują. Moim zdaniem taka wymiana jest najlepszym sposobem kontaktów między młodzieżą” – zaznaczył.

Zapytany o niektóre zagraniczne publikacje, w których używane były sformułowania „polskie obozy zakłady”, Alexander Ben Zvi odpowiedział, że autorzy tego terminu nie rozumieją historii Polski i Europy.

„Taka fraza absolutnie nie może istnieć. Nigdy nie było „polskich obozów zgłady”, to były niemieckie obozy zagłady. W tej kwestii nie ma żadnej dyskusji” – podkreślił.

Jako główny cel, który zamierza realizować jako ambasador w Moskwie, wymienił umacnianie stosunków między Izraelem a Rosją, które – jak ocenił – są obecnie dobre.

„Są one bardzo ważne, Rosja jest aktywna na Bliskim Wschodzie, mamy też w tym kraju dużą diasporę. Istotne są kwestie współpracy ekonomicznej i turystyki” – powiedział Alexander Ben Zvi w rozmowie z portalem polskifr.fr.

 

polskifr.fr

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl