Izrael: Demonstracja w Tel Awiwie przeciwko burzeniu arabskich domów

Ok. 5 tys. Izraelczyków wraz z izraelskimi Arabami demonstrowało w niedzielę w Tel Awiwie przeciw wyburzaniu przez władze arabskich domów w Kalansuwie na północny wschód od stolicy Izraela oraz w Umm al-Hiran na pustyni Negew – podał dziennik „Haarec”.

W Kalansuwie przed trzema tygodniami buldożery zrównały z ziemią jedenaście budynków należących do Arabów. W miejscowości Umm al-Hiran zginął 18 stycznia od kul izraelskiej służby bezpieczeństwa nauczyciel pracujący w tej beduińskiej osadzie, którą izraelski sąd zakwalifikował do wyburzenia jako „założoną bezprawnie”.

Uczestnicy demonstracji w Tel Awiwie żądali powołania oficjalnej komisji państwowej w celu zbadania okoliczności „brutalnej ewakuacji Umm al-Hiran”.

Przeprowadzone w styczniu ewakuacje ludności arabskiej, którym towarzyszyło wyburzanie jej domów i budynków gospodarczych, wywołało liczne demonstracje, protesty i strajki arabskich pracowników w Izraelu.

Wspólnota arabska w licznych oświadczeniach podkreśla, że Arabowie są zmuszeni do budowania sobie domów bez legalnych zezwoleń, ponieważ izraelskie władze po prostu ich nie udzielają.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl