fot. PAP/EPA

Polska solidarna z Białorusią

Premier Mateusz Morawiecki przedstawi dziś w Sejmie program wsparcia dla społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. W sobotę o sytuacji za wschodnią granicą szef rządu będzie rozmawiał z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. Protesty na Białorusi przybierają na sile. Brutalne ataki na demonstrujących mieszkańców obracają się przeciwko władzy.

Pobicia, zatrzymania i ofiary śmiertelne. W ten sposób służby próbują wybić Białorusinom marzenie o wolnym kraju.

Setki kobiet wczoraj rano formowało na ulicach Mińska łańcuchy solidarności. Protestowano przeciwko przemocy. Ludzie wychodzili z domów ze zdjęciami zatrzymanych bliskich.

Tysiące osób, by protestować, przerwało pracę. Władze na Białorusi są pod coraz większą presją. Szef MSW sięgnął po przeprosiny. Część osób zostało zwolnionych z aresztu.

– Zatrzymywali wszystkich. Bili wszystkich: dziewczęta, chłopaków, dzieci w wieku 15, 14, 13 lat. Był z nami dziadek w wieku 70 lat. Też został zatrzymany – mówił uczestnik protestu.

Każda osoba, która opuszczała areszt, mówiła o bestialstwie służb.

– Czuję ulgę, że to już koniec. Nigdy nie przypuszczałem, że może istnieć takie bezprawie – poinformował obywatel Białorusi.

Rośnie presja międzynarodowa. Reakcję zapowiadają Niemcy.

– Jest całkowicie jasne, że brutalność i zatrzymywanie pokojowych demonstrantów i dziennikarzy na Białorusi nie jest akceptowalne w Europie XXI wieku. Dlatego musimy zwiększyć presję na rządzących – zapowiedział Heiko Maas, minister spraw zagranicznych Niemiec.

Realne działania podejmują prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, którzy wydali wspólne oświadczenie pod adresem białoruskiej władzy. Chcą uwolnienia zatrzymanych i rozmów z protestującymi.

„Opierając się na doświadczeniu naszych społeczeństw oraz własnym, nawołujemy do organizacji narodowego okrągłego stołu pojednania, z udziałem przedstawicieli rządu i społeczeństwa obywatelskiego” – czytamy w oświadczeniu.

Kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy z niepokojem patrzy na postawę innych państw. Wskazuje na milczenie i brak silnego sprzeciwu. Solidarność z Białorusią wyraził wcześniej polski Senat. Dziś kolej na Sejm, gdzie swoje wystąpienie wygłosi premier Mateusz Morawiecki.

– Premier przedstawi założenia programu wsparcia represjonowanych oraz społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi „Solidarni z Białorusią” – poinformował Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Na temat Białorusi premier ma też rozmawiać z sekretarzem stanu USA. Mike Pompeo w Polsce będzie jutro.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl