fot. twitter.com/StKarczewski

Białystok: polskie dzieci z Białorusi na wakacjach w ramach akcji „Lato z Polską”

40 polskich dzieci z Białorusi, uczących się języka polskiego, przebywa w Białymstoku w ramach akcji „Lato z Polską”. W piątek spotkały się z prezydentem miasta. Białystok bierze udział w tej akcji od początku, czyli od 10 lat.

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys powiedziała, że główny cel akcji to podtrzymywanie kontaktów z Polską, poznawanie języka i kraju.

„Staramy się jako związek, aby jak najwięcej dzieci wyjechało (do Polski na wakacje – PAP)” – powiedziała PAP Andżelika Borys. Dodała, że w tym roku z tej formy wypoczynku skorzysta około dwóch tysięcy dzieci z Białorusi. Podkreśliła, że to „zawsze mało”, bo związek opiekuje się około siedmioma tysiącami dzieci uczących się języka polskiego w około dwustu ośrodkach na Białorusi. Związek stara się, by z każdego ośrodka choć po kilkoro dzieci przyjechało latem na 10-dniowy wypoczynek do Polski.

Podczas spotkania z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim dzieci dostały plecaki, recytowały wiersze, śpiewały piosenki.

W tym roku do Białegostoku przyjechały dzieci głównie z małych, oddalonych ośrodków takich jak Iwieniec, Ostrowiec, Borysew, nie tylko z Grodzieńszczyzny.

„Takie wyjazdy mają ogromne znaczenie. To daje dzieciom możliwość mieć w roku przynajmniej odrobinę kontaktu w języku polskim. I za to przede wszystkim chciałam podziękować samorządom” – powiedział Andżelika Borys. Dziękowała władzom Białegostoku, mówiła, że zaangażowane w akcję są też władze Sopotu, Opola, Gdańska.

Prezes podlaskiego oddziału stowarzyszenia Wspólnota Polska Anna Kietlińska podkreśliła, że Białystok wspierał pobyt polskich dzieci z Białorusi w Polsce nieprzerwanie. Robił to nawet wtedy, gdy nie było na to pieniędzy z Senatu RP dla Wspólnoty Polskiej. Teraz akcję wspiera Senat RP, a także samorządy.

Kietlińska podkreśliła, że dzieci podczas pobytu w Polsce mają „żywy kontakt” z językiem polskim, którego uczą się w zabawie, quizach, bo są wakacje. Poznają też miasto, region, historię, pojadą na wycieczkę do Warszawy.

Ze Wspólnotą Polską przy akcji w Białymstoku współpracują X LO, Szkoła Podstawowa nr 34, Młodzieżowy Dom Kultury.

„Wytworzyliśmy przez ten czas bardzo zwartą polonijną drużynę” – dodała Anna Kietlińska. Oceniła, że w Białymstoku na wakacjach w ciągu dziesięciu lat było 400 dzieci z Białorusi.

Prezydent Truskolaski przypomniał, że inicjatorem „Lata z Polską” był marszałek Sejmu Maciej Płażyński (zginął w katastrofie pod Smoleńskiem). Podkreślił, że samorządy, przyjmując dzieci i młodzież, starają się ten – jak to określił – „testament” Macieja Płażyńskiego i pamięć o nim kontynuować.

Andżelika Borys poinformowała, że pod koniec lipca w Grodnie odbędą się obchody 30-lecia Związku Polaków na Białorusi. Według związku języka polskiego uczy się w tym kraju około 13 tys. dzieci i młodzieży.

„Walczymy o to, żeby wszystkie dzieci, które chcą się uczyć w polskiej szkole w pierwszej klasie zostały przyjęte” – powiedziała Andżelika Borys. Polskie szkoły w Białorusi działają w Grodnie i Wołkowysku.

PAP/RIRM

drukuj