Trwa drugi dzień unijnego szczytu – tematami Brexit i reforma strefy euro

W Brukseli trwa drugi dzień unijnego szczytu. Unijni liderzy mają rozmawiać o Brexicie i reformie strefy euro. W nocy po wielogodzinnych rozmowach uzgodniono, że w państwach UE powstaną centra kontroli migrantów a poza „28” – ośrodki do wysadzania uratowanych na morzu ze statków.

Przywódcy ustalili, że uchodźcy z centrów zlokalizowanych w UE w krajach, które dobrowolnie się na to zgodzą, będą podlegali relokacji do innych państw. Nie będzie jednak kwot, a rozdział będzie się odbywał na zasadzie dobrowolności.

To ogromny sukces Polski i potwierdzenie w pełni naszego stanowiska – ocenił premier Mateusz Morawiecki.

– Najważniejsza rzecz jest taka, że nie ma przymusowej relokacji uchodźców, że uzgodniliśmy to po tym bardzo długim czasie kilku miesięcy doprowadzających nad do tego momentu, że relokacje mogą odbywać się tylko na zasadzie dobrowolności. Nasze racje zostały w pełni uznane. Chciałbym podziękować przede wszystkim partnerom z Grupy Wyszehradzkiej, którzy trzymali się solidarnie takiego samego stanowiska, jakie prezentowała Polska. Można powiedzieć, że ta konsekwencja się opłaciła – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier wskazał też, że Polska popiera budowę tzw. hot spotów, gdzie możliwa będzie ocena poszczególnych migrantów. Uważamy jednak, że tworzenie takich centrów wewnątrz UE mogłoby być rodzajem zaproszenia do Wspólnoty dziesiątków milionów potencjalnych pracowników migrujących – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Dodał, że Polska nie zamierza kontestować tego typu centrów, które już znajdują się w krajach UE, np. we Włoszech, czy w Grecji.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl