fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] W. Waszczykowski: Brexit pokazuje, że instytucje europejskie nie wyciągnęły właściwych wniosków, nie nauczyły się niczego pozytywnego

Brexit pokazuje, że instytucje europejskie nie wyciągnęły właściwych wniosków, nie nauczyły się niczego pozytywnego. Brexit jest wynikiem pewnych suwerennych działań brytyjskich, ale również wielu błędów popełnionych przez instytucje europejskie, które nie chciały przytrzymać Brytyjczyków w Unii Europejskiej – powiedział europoseł Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych, w programie „Z Parlamentu Europejskiego” w TV Trwam.

W związku z epidemią koronawirusa do Parlamentu Europejskiego nie mogą przyjeżdżać żadni zaproszeni goście z wyjątkiem tak zwanych extraordinary meeting, kiedy specjalnie zaproszona osoba może przyjechać do Parlamentu Europejskiego i wygłosić swoją mowę. Tym specjalnie zaproszonym gościem została pseudo ekoaktywistka ze Szwecji Greta Thunberg.

– Jest to przejaw podwójnych standardów, bo w tym tygodniu było zaplanowane wiele bardzo ważnych spotkań na przykład Szczyt Europejsko-Afrykański, na którym mieli pojawić się wysocy przedstawiciele państw afrykańskich między innymi w randze prezydentów czy innych urzędników centralnych, a więc dla tych ludzi nie znalazło się miejsce w Parlamencie Europejskim, natomiast dla jakiejś pseudo, samozwańczej aktywistki, która staje się boginią walki klimatycznej, ze względów ideologicznych to miejsce się znalazło. Widać więc, że mamy podwójne standardy w Unii Europejskiej. Są państwa, politycy, grupy polityczne które nie mogą zorganizować swoich spotkań, a okazuje się, że są uprzywilejowane środowiska ze względów ideologicznych, które mogą kontynuować swoją działalność – mówił były minister spraw zagranicznych.

Europoseł Witold Waszczykowski odniósł się także do brexitu.

– Brexit pokazuje, że instytucje europejskie nie wyciągnęły właściwych wniosków, nie nauczyły się niczego pozytywnego. Brexit jest wynikiem pewnych suwerennych działań brytyjskich, ale również wielu błędów popełnionych przez instytucje europejskie, które to nie chciały przytrzymać Brytyjczyków w Unii Europejskiej, nie chciały wytłumaczyć swoich polityk, które były przeszkodą do dalszej obecności Wielkiej Brytanii w Unii – powiedział Witold Waszczykowski.

Jeśli mówimy o prawie klimatycznym, jeżeli ma to być prawem, to musi być podjęte wspólnie przez wszystkich na zasadzie konsensusu i być częścią traktatów europejskich – zaakcentował gość TV Trwam.

– Okazuje się, że dzisiaj w Komisji Europejskiej dominuje pogląd, że pewne rozwiązania z tak zwanego „Zielonego Ładu” można przyjąć, tak aby obowiązywały wszystkich na podstawie decyzji tylko Komisji Europejskiej, gdzie oczywiście nie obowiązuje konsensus tylko większość głosowania, więc Komisja Europejska w dalszym ciągu zawłaszcza sobie możliwość tworzenia prawa europejskiego, co jest niezgodne z podziałem ról, pracy i władzy w instytucjach europejskich – podsumował gość TV Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj