Szefowie dyplomacji Polski i Wlk. Brytanii z wizytą na Ukrainie

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii, Witold Waszczykowski i Boris Johnson, udali się dziś do Kijowa. Okazją do wizyty była 25. rocznica nawiązania przez Polskę i Wielką Brytanię stosunków dyplomatycznych z Ukrainą.

Przed rozpoczęciem oficjalnych rozmów minister Witold Waszczykowski złożył kwiaty na cmentarzu wojennym w Bykowni. W styczniu nekropolia została sprofanowana przez nieznanych sprawców. W polskiej części cmentarza namalowano czerwoną farbą m.in. napis „SS Galizien”. Cmentarz został już przywrócony do pierwotnego stanu. Usunięcie napisów sfinansowała strona polska. W sprawie incydentu Warszawa skierowała do władz Ukrainy oficjalną notę dyplomatyczną.

– Będziemy dalej rozmawiać, jak w przyszłości nie dopuścić do tej kwestii i jak jej zapobiec. To jest ważny rok w relacjach polsko-ukraińskich, ponieważ na Ukrainie przypada 75. lecie powstania UPA. Podczas wizyty prezydenta Poroszenki w Polsce jasno przekazaliśmy stronie ukraińskiej sygnał, że trudno by nam było zrozumieć wielkie świętowanie z okazji 75-lecia powstania tej armii, która była antypolska i która doprowadziła do wielu zbrodni przeciwko Polakom – mówił Waszczykowski.

W Kijowie szefowie dyplomacji Polski i Wielkiej Brytanii spotkali się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkinem.

Ministrowie dyskutowali przede wszystkim o konflikcie ukraińsko–rosyjskim – wskazał szef MZS Ukrainy.

– Odbyliśmy bardzo dobrą rozmowę dotyczącą tego, co możemy zrobić w sprawie odzyskania Donbasu, rosyjskiej agresji oraz jak możemy zmusić Rosję do realizacji porozumień mińskich. Dyskutowaliśmy również nad tym, co zrobić, żeby Rosja wycofała się z Donbasu i okupacji Krymu – powiedział Pawło Klimkin.

Polska i Wielka Brytania w Kijowie zademonstrowały konsekwentne poparcie dla europejskiego kursu Ukrainy oraz integralności terytorialnej tego kraju.

Ministrowie zgodzili się, że formaty; normandzki i miński, przyniosły pozytywne efekty, ponieważ zatrzymały agresję, ale nie rozwiązały ostatecznie problemu. Dlatego nie wykluczyli poszerzenia formatów.

– Europa może zapewnić szerszy format, aby pomóc Ukrainie wydostać się z tego problemu rosyjskiej agresji – wskazał.

Szefowie dyplomacji spotkali się również z prezydentem oraz premierem Ukrainy. Oddali też hołd ofiarom Majdanu w Kijowie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl