Debata na forum ONZ

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski wziął udział w dorocznej debacie na Forum ONZ. Spotkanie poświęcone było prawom człowieka, a uczestniczyło w nim ponad 100 uczestników wysokiego szczebla.

W swoim wystąpieniu szef MSZ podkreślił, że Rada Praw Człowieka ONZ, która odgrywa istotną rolę w promowaniu i ochronie praw człowieka, w tym roku obchodzi dziesięciolecie powstania. Od tamtego czasu pojawiają się coraz to nowe wyzwania w obszarze praw człowieka. Przykładem jest sytuacja na wschodzie Ukrainy.

– Całkiem niedawno, także w bliskim sąsiedztwie mojego kraju, byliśmy świadkami wyraźnego pogwałcenia prawa międzynarodowego i naruszenia terytorialnej integralności suwerennego państwa – zaznaczył Witold Waszczykowski.

Jednak – jak powiedział minister – najbardziej straszliwy kryzys praw człowieka ma miejsce w Syrii.

– Polska wzywa do natychmiastowego zakończenia łamania praw człowieka przez reżim Asada i wszystkich innych stron konfliktu. Apeluje również do wszystkich aktorów o zapewnienie natychmiastowego dostępu dla wsparcia humanitarnego – mówił szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Witold Waszczykowski wskazał też na kwestię prześladowania chrześcijan na świecie.

– Polska jest w szczególności zaniepokojona rosnącą dyskryminacją i prześladowaniem chrześcijan i innych religii oraz mniejszości w wielu krajach na świecie. Wolność religii i wyznania jest jednym z podstawowych praw człowieka i musi być chroniona na całym świecie. Pomimo tego faktu, wciąż są na świecie miejsca, gdzie prawo do praktyk religijnych nie jest uznawane lub jest ograniczone tylko do jednej religii lub wyznania –zaznaczył polityk.

Minister odbył także serię spotkań bilateralnych mających na celu promocję polskiej kandydatury na niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Spotkał się m. in. z ministrami spraw zagranicznych Mongolii i Kolumbii. Podczas konferencji prasowej odniósł się także do wycieku projektu Komisji Weneckiej.

– Komisja Wenecka, kiedy przedstawiciele jej byli na początku lutego w Polsce, zapowiadała nam scenariusz wydarzeń. Informowała nas o tym, że zostanie przedstawiony projekt opinii Polsce. Ten dokument otrzymaliśmy w piątek i ze zdziwieniem odkryliśmy, że także media, szczególnie te, które są skrajnie antyrządowe, ten projekt również otrzymały – oznajmił szef MSZ.

Tym samym wyciek projektu – zdaniem ministra Witolda Waszczykowskiego – sprawia, że Komisja Wenecka wkracza na niebezpieczną ścieżkę politycznego sporu z Polską.

TV Trwam News/RIRM/

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl