fot. PAP/Rafał Guz

Prezes ARiMR: dopłaty bezpośrednie dostanie 85 proc. rolników

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca dopłaty bezpośrednie, mimo kłopotów z systemem informatycznym. Do końca marca pieniądze dostanie 85 proc. rolników, a wypłacona kwota wyniesie 11 mld zł – poinformował na konferencji prasowej prezes Agencji Daniel Obajtek.

Daniel Obajtek podkreślił, że Agencja wypłaciła już tyle samo środków co w poprzednich latach. Przypomniał również, że ostateczny termin dopłaty upływa pod koniec czerwca. By umożliwić wcześniejsze otrzymanie pieniędzy, rolnik może ubiegać się o nieoprocentowany kredyt obrotowy w wysokości przysługującej mu dopłaty.

„Nieprawdą jest, że przez zmiany personalne w Agencji, o czym mówi PSL, rolnicy nie dostają pieniędzy” – stwierdził Obajtek. Zaznaczył, że umowa z firmą informatyczną na budowę systemu została podpisana dopiero w 2015 roku to jest o rok za późno. Z tego powodu firma nie mogła wywiązać się z umowy, o czym już we wrześniu ubiegłego roku wiedział m.in. były minister rolnictwa, który nakazał ściślejszy nadzór nad budową systemu.

Jak tłumaczył Obajtek, za poprzedniego prezesa ARiMR został więc podpisany aneks do umowy, który pozwalał na oddanie systemu dopiero 22 lutego, co oznaczałoby, że rolnicy dostaną wypłaty dopiero w marcu.

– Nie zgodziliśmy się z tym aneksem, jeżeli cały system nie działał, to postanowimy go brać „po kawałku”. Uruchomiliśmy dopłaty dla rolników, 4 lutego wypłaciliśmy ponad 6 mld zł – powiedział obecny prezes ARiMR.

Dodał, że w lutym Agencja naliczyła dla rolników kolejne 1,5 mld zł, a w marcu planujemy naliczenie 3,5 mld zł.

Za 2015 rok o dopłaty bezpośrednie ubiega się ok. 1 mln 350 tys. rolników. Łączna kwota wypłat – to 14,5 mld zł.

PAP/RIRM

drukuj