Szef MSZ udaje się z wizytą do Algierii i Tunezji

Dzisiaj szef MSZ Witold Waszczykowski rozpocznie czterodniową wizytę w Afryce Północnej; minister odwiedzi Algierię i Tunezję. Wśród głównych tematów prowadzonych tam rozmów będzie sytuacja w regionie m.in. w zakresie niekontrolowanych migracji oraz terroryzmu.

Biuro prasowe MSZ poinformowało w piątek PAP, że minister Witold Waszczykowski w sobotę i niedziele przebywał będzie w Algierii; następnie uda się do sąsiedniej Tunezji, gdzie zostanie do wtorku.

W czasie wizyty szef dyplomacji ma zaplanowane rozmowy z premierami obu krajów i ministrami spraw zagranicznych. W Tunezji ma się ponadto spotkać z prezydentem tego kraju Al-Bedżi Ka’idem as-Sibsim.

Według MSZ, głównymi tematami rozmów Waszczykowskiego w Algierze i Tunisie będą kwestie dwustronne oraz sytuacja w Afryce Północnej, w tym „w kontekście procesów mających wpływ na sytuacje w Europie, takich jak niekontrolowane migracje i terroryzm”.

Minister ma podczas swojej wizyty pozyskać problematykę afrykańska w kontekście zbliżającego się niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-19; chce m.in. wysłuchać opinii partnerów oraz wymienić oceny w sprawie „rozwoju sytuacji bezpieczeństwa w Sahelu, w tym w Mali, jak również perspektyw zakończenia konfliktu w Libii”.

Zgodnie z informacjami przekazanymi PAP przez resort dyplomacji w Algierii planowane jest też podpisanie polsko-algierskiej umowy ws. ustanowienia Wspólnej Komisji Międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej, handlowej, naukowej i technicznej, co – jak podkreślono – „pozwoli na sprawne zarzadzanie dwustronna współpracą gospodarczą”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl