fot. flickr.com

Szef MSZ uda się z wizytą do Izraela

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski udaje się dziś z dwudniową wizytą do Izraela. Spotka się m.in. z premierem Benjaminem Netanjahu oraz ministrem bez teki Cachim Hanegbim. Szef MSZ odwiedzi także Autonomię Palestyńską – spotka się z palestyńskim ministrem Spraw Zagranicznych Rijadem al-Malkim.

Celem wizyty w Izraelu i Palestynie jest omówienie stosunków bilateralnych a także dyskusja na temat bliskowschodniego procesu pokojowego oraz sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu – powiedział szef biura rzecznika prasowego MSZ Rafał Sobczak.

Ponadto, jak poinformował, w trakcie pobytu w Izraelu „planowana jest m.in. wizyta w instytucie Yad Vashem oraz na wzgórzu cmentarnym na Górze Syjon” Na znajdującym się tam cmentarzu pochowani są żołnierze II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.

Podczas wizyty Witold Waszczykowski spotka się m.in. z premierem Izraela Netanjahu i ministrem Cachim Hanegbim, a także z palestyńskim ministrem spraw zagranicznych Rijadem al-Malkim.

Na początku czerwca w Paryżu zorganizowano międzynarodową konferencję w sprawie ożywienia izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego. Wzięli w niej udział przedstawiciele ok. 30 państw – w tym sekretarz stanu USA John Kerry – oraz organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ i UE. Nie przewidziano natomiast udziału samych Izraelczyków i Palestyńczyków.

Po zakończeniu konferencji izraelski rząd oznajmił, że „oddala ona perspektywę pokoju” na Bliskim Wschodzie. Organizacja Wyzwolenia Palestyny określiła zaś spotkanie w Paryżu jako „bardzo ważny krok”.

W ostatni piątek izraelska armia ogłosiła objęcie wszystkich Palestyńczyków zakazem wjazdu do Izraela. Była to reakcja na atak w Tel Awiwie, w którym zginęły cztery osoby.

Decyzję tę skrytykował szef MSZ Francji Jean-Marc Ayrault. Podkreślił, że wobec takiego rozwoju wydarzeń na Bliskim Wschodzie tym bardziej konieczne staje się podjęcie „międzynarodowej inicjatywy politycznej na rzecz stworzenia właściwego klimatu do podjęcia negocjacji” między stroną palestyńską a izraelską.

PAP/RIRM

drukuj