Premier RP: odpowiedź ws. TK prześlemy KE w odpowiednim czasie

Rząd prześle odpowiedź Komisji Europejskiej w odpowiednim czasie – powiedziała premier Beata Szydło. W środę mija czas jaki KE dała Warszawie na ustosunkowanie się do opinii brukselskich urzędników dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego. Rzecznik KE Mina Andreewa powiedziała wczoraj, że Komisja oczekuje, iż Polska dotrzyma tego terminu.

Szefowa polskiego rządu podkreśliła, że w polskim parlamencie trwają prace nad ustawami, które mają zażegnać kryzys wokół TK. Przypomniała, że rząd prowadzi od dłuższego czasu dialog z KE.

Premier zaznaczyła jednocześnie, że to Polska sama musi rozwiązać ten problem. W ocenie Prezes Rady Ministrów wszystko zależy teraz od samego TK.

Jeżeli ustawa ma zacząć działać tak, jak oczekuje tego polskie społeczeństwo (…), musi również dostosować się do tego sam Trybunał Konstytucyjny, a myślę, że jedna osoba przede wszystkim w tym Trybunale, tzn. prezes TK. Wierzę głęboko, że pan prezes będzie również ten kompromis akceptował i że zechce to uczynić. To jest konieczne do tego, byśmy mogli powiedzieć, że sprawa jest zakończona. Natomiast dzisiaj nie jest problemem ani opinia Komisji Europejskiej, ani nasz dialog, który prowadzimy z KE, tylko chodzi o to, żeby jak najszybciej wprowadzić zmiany w prawie, które zaczną działać – podkreśliła premier Beata Szydło.

Opinia KE podsumowuje prowadzony od 13 stycznia dialog z polskim rządem na temat sytuacji wokół TK. To pierwszy etap prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl