fot. PAP/Paweł Supernak

[TYLKO U NAS] W. Waszczykowski: Kwestia tzw. praworządności ma dać instytucjom europejskim panowanie nad krajami UE

Powiązanie budżetu unijnego z tzw. praworządnością ma dać największym państwom i instytucjom europejskim panowanie nad pozostałymi krajami. (…) Fundusze europejskie nie są nagrodą za konkretne funkcjonowanie państwa, a rekompensatą. To czysto ekonomiczny układ – powiedział w sobotnim programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam europoseł Witold Waszczykowski, były szef MSZ.

Toczy się burzliwa dyskusja wokół unijnego budżetu, który może zostać powiązany z mechanizmem tzw. praworządności. Witold Waszczykowski wskazał, że „chodzi o nowe reguły funkcjonowania Unii Europejskiej”.

– Nowe sposoby zarządzania mają dać hegemonię największym państwom i instytucjom europejskim, panowanie nad pozostałymi krajami oraz decydowanie o ich wewnętrznych sprawach. (…) Fundusze europejskie nie są nagrodą za konkretne funkcjonowanie państwa, a rekompensatą. To czysto ekonomiczny układ za to, że otworzyliśmy nasze gospodarki na gospodarki zachodnie – zaznaczył polityk.

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, Manfred Weber, powiedział, że „EPL chce zagwarantować, by w przyszłości pieniądze udostępnione przez obywateli w formie ich podatków były powiązane z zasadami prawnymi. Nie ustąpimy ani o jotę. Polska i Węgry mogą odgrywać przez jakiś czas prężenie muskułów, ale w końcu i tak potrzebują one pieniędzy unijnych”.

– Nie odbudowywaliśmy Polski na podstawie europejskich dotacji. One stanowią mniej niż 1,5 procent PKB rocznie. To istotny zastrzyk, ale nie są to fundusze, które zbudowały Polskę. Chcemy je w dalszym ciągu otrzymywać, ale to broń obosieczna. Zachód straciłby na tym. (…) Jeśli zawetujemy budżet, nie powstanie budżet na odbudowę Europy (trzeba go będzie negocjować ponownie), a normalny budżet unijny na lata 2021-2027 wejdzie w życie jako prowizorium. Żadna krzywda nam się nie stanie, bo budżet europejski będzie funkcjonował – zauważył gość TV Trwam.

Na pytanie o to, czy są państwa, poza Polską i Węgrami, które są zaniepokojone pomysłem połączenia unijnych środków z tzw. praworządnością, Witold Waszczykowski odpowiedział twierdząco.

– W czasie wizyty premiera Mateusza Morawieckiego na Litwie tamtejszy szef rządu przyznał, że nie zgadza się z piętnowaniem Polski. (…) Nie jestem przekonany, czy Węgrzy i Bułgarzy przyłączyliby się do piętnowania. Taki mechanizm praworządności, tak szeroko rozumiany, raczej nie byłby zaakceptowany również przez takie państwa, jak Włochy, Hiszpania czy Grecja, ponieważ one wolą luźniejsze formy zarządzania funduszami, sprawami europejskimi niż Niemcy czy Francuzi – powiedział europoseł.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl