Szefowie MSZ Polski i Włoch odsłonili tablicę ku czci Karola Szymanowskiego

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Włoch – Witold Waszczykowski i Angelino Alfano odsłonili w poniedziałek w Palermo na Sycylii tablicę upamiętniającą Karola Szymanowskiego. W ceremonii uczestniczył burmistrz miasta Leoluca Orlando.

 

Tablica z brązu poświęcona polskiemu kompozytorowi, któremu bliska była Sycylia i jej dedykował swą operę „Król Roger”, odsłonięta została w ogrodzie przy Teatro Massimo, największym teatrze operowym we Włoszech i jednym z największych w Europie. W pobliżu znajduje się popiersie króla włoskiej opery Giuseppe Verdiego, co tym bardziej podkreśla znaczenie hołdu oddanego polskiemu kompozytorowi.

W czasie ceremonii minister WitoldWaszczykowski powiedział:

„Cieszę się, że ta tablica będzie symbolizowała więzi polsko-włoskie”.

Szef włoskiej dyplomacji podkreślił, że tablica dedykowana jest „Europejczykowi, który inspirował się Sycylią, myśląc o niej jako centrum Regionu Morza Śródziemnego”.

Angelino Alfano przypomniał uczestnikom uroczystości o tym, że w hymnach obu krajów są wzajemne nawiązania do wspólnej, polsko-włoskiej historii.

„Łączy nas tysiąc więzi” – dodał.

Burmistrz Palermo mówił o inicjatywach miasta dedykowanych przyjaźni polsko-włoskiej. Wspomniał m.in. o tablicy poświęconej pamięci Jana Karskiego.

Tablicę ku czci Karola Szymanowskiego przygotowano z inicjatywy ambasady RP we Włoszech, która w ten sposób postanowiła uczcić 80. rocznicę śmierci kompozytora.

Zaprojektowana przez rzeźbiarza Bronisława Krzysztofa tablica przypomina swą formą, przywołaną w jednym z dzieł kompozytora metopę, czyli znaną w starożytnym budownictwie płytę na fryzie, zdobioną płaskorzeźbą. Znajduje się na niej portret artysty oraz napis: „Pamięci Karola Szymanowskiego (1882-1937), polskiego kompozytora, zainspirowanego Sycylią autora „Króla Rogera”. Palermo 2017”.

To w Teatro Massimo „Król Roger”, odkryty ostatnio na świecie na nowo, został po wielu latach przerwy ponownie wystawiony w 2005 roku. Na początku października bieżącego roku dzieło to otworzyło w Rzymie sezon w Narodowej Akademii Świętej Cecylii.

W czasie uroczystości w Palermo przypomniano związki Karola Szymanowskiego z Sycylią i jego wizyty w latach 1911-1914 na wyspie, na której szukał inspiracji dla swych dzieł. Kompozytor odwiedził wtedy m.in. zabytki arabskie i normandzkie, muzeum archeologiczne w Palermo, Dolinę Świątyń w Agrigento, Syrakuzy, antyczny amfiteatr w Taorminie.

Po powrocie do Polski skomponował serię dzieł, nawiązujących do tych miejsc. Są wśród nich „Pieśni miłosne Hafiza”, III Symfonia „Pieśń o nocy”, „Nokturn i Tarantella”, miniatura fortepianowa „Metopy”, „Mity”. Ukoronowaniem tych inspiracji był „Król Roger”, opowiadający o normandzkim królu średniowiecznej Sycylii. Libretto napisał Jarosław Iwaszkiewicz. Premiera opery odbyła się w 1926 roku w Warszawie. W Palermo została wystawiona w 1949 roku w Teatro Massimo.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl