fot. PAP/EPA

Wielka Brytania, Włochy i Japonia podpisały umowę o budowie myśliwca nowej generacji

Wielka Brytania, Włochy i Japonia podpisały w czwartek umowę o budowie niewidocznego dla radarów myśliwca nowej generacji, który w walce będzie wykorzystywał sztuczną inteligencję.

Plany wspólnej budowy myśliwca Wielka Brytania, Włochy i Japonia ogłosiły przed rokiem, ale teraz je sformalizowano, podpisując w Tokio umowę. Zgodnie z nią siedziba przedsięwzięcia nazwanego Global Combat Air Programme (GCAP) znajdować się będzie w Wielkiej Brytanii. Tam też samolot ma być produkowany.

Projekt budowy samolotu ma ruszyć w 2025 r., zaś 10 lat później pierwsze maszyny, wstępnie nazwane Tempest, powinny wzbić się w powietrze. W przypadku brytyjskich sił powietrznych zastąpią one używane przez RAF od dwóch dekad myśliwce Typhoon.

Jak już wcześniej zapowiadano, samolot będzie miał takie cechy, jak technologie kontroli gestów i śledzenia wzroku pozwalające zmierzyć obciążenie pilota i identyfikować jego zmęczenie oraz stres psychiczny. Wbudowana sztuczna inteligencja pozwoli samolotowi pozostać w walce, nawet gdy pilot utraci przytomność. W kokpicie nie będzie żadnych pokręteł, a zaawansowana technologia stealth sprawi, że odrzutowiec będzie niemal niewidoczny dla radarów.

„Nasz wiodący na świecie program budowy samolotów bojowych ma mieć kluczowe znaczenie dla globalnego bezpieczeństwa i nadal robimy ogromnie pozytywne postępy w kierunku dostarczenia nowych odrzutowców do sił powietrznych naszych krajów w 2035 roku” – oświadczył brytyjski minister obrony Grant Shapps, który wraz ze swoimi odpowiednikami z Włoch i Japonii, Guido Crosetto i Minoru Kiharą, podpisał formalną umowę.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl