fot. Tomasz Strąg

Wizyta prezydenckiego ministra w Wielkiej Brytanii

Szef gabinetu prezydenta RP udaje się z wizytą do Wielkiej Brytanii. Minister Adam Kwiatkowski, odwiedzi m.in. Londyn i Birmingham.

Prezydencki minister spotka się z osobami, które działają na rzecz podtrzymywania polskości na Wyspach Brytyjskich m.in. dyrektorami szkół sobotnich, a także proboszczami polskich parafii. Będzie rozmawiał również z kombatantami.

Adam Kwiatkowski w trakcie wizyty weźmie również udział w IV edycji  konkursu piosenki patriotycznej im. rotmistrza Witolda Pileckiego. Organizatorem konkursu jest Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Heleny Modrzejewskiej. Para prezydencka przekazała nagrody dla uczestników tego konkursu.

Szef gabinetu prezydenta podkreśla, że dla prezydenta Andrzeja Dudy bardzo ważne są relacje z Polakami mieszkającymi za granicą, budowanie wspólnoty oraz czerpanie z ich doświadczeń.

– Pamiętamy o nich i jesteśmy im wdzięczni za to, że podtrzymują polskość, że są dumni z tego, że są Polakami i tą polskość kultywują. To jest również sygnał do władz lokalnych i tych krajowych, że Polacy mogą liczyć na swojego prezydenta i na władze Polski, że jesteśmy ze sobą w takim stałym kontakcie. Jest to jednocześnie moment, w którym można ze sobą spokojnie porozmawiać i zastanowić się nad tym co możemy zrobić jeszcze dla naszych rodaków mieszkających na Wyspach, a oni z kolei dla nas – zaznacza minister Adam Kwiatkowski.

Jutro prezydencki minister spotka się także z komitetem, który koordynuje obchody 100-lecia niepodległości, który został powołany przez ambasadora RP w Londynie.

Wizytę ministra Adama Kwiatkowskiego na Wyspach zakończy Msza św. w kościele w Birmingham. W tym roku mija 70 lat od momentu powołania tam parafii rzymskokatolickiej.

Prezydent Polski Andrzej Duda przekazał flagę dla Polskiego Centrum Katolickiego.

RIRM

drukuj