Dżihadyści grożą atakami w Wielkiej Brytanii

Tak zwane Państwo Islamskie chce przeprowadzić „olbrzymie i spektakularne” ataki w Wielkiej Brytanii. Takie informacje przekazuje Marek Rowley,  główny krajowy ekspert do spraw antyterroryzmu.

Mark Rowley z Metropolitan Police ostrzega, że tzw. Państwo Islamskie zamierza przeprowadzać zamachy takie jak w listopadzie 2015 roku w Paryżu. Zginęło wówczas 130 osób. Główny krajowy ekspert do spraw antyterroryzmu powiedział, że terroryści planują rozszerzenie swojej działalności, bo chcą zniszczyć zachodnią kulturę. W tym kontekście pojawiają się pytania o bezpieczeństwo państw europejskich. Jest to tym bardziej palące, że do Europy przybywa wielu migrantów, o których nie mamy dużej wiedzy.

 – Mnie osobiście najbardziej dziwi fakt, że od momentu odkąd Polska jest w Unii Europejskiej mimo postępu cywilizacyjnego, rozwoju technologii, powstawania kolejnych agent związanych z bezpieczeństwem zmiany prawa – tym właśnie ograniczania swobód, które uznajemy za demokratyczne – okazuje się, że przez cały ten czas, poszczególne państwa europejskie i granica zewnętrzna Unii Europejskiej stoi otworem – mówi ekspert ds. bezpieczeństwa dr Radosław Tyślewicz z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

W Europie mamy około miliona ludzi, którzy dotarli tu z różnych stron i nad którymi w zasadzie państwa europejskie nie mają większej kontroli – mówi politolog dr Grzegorz Rdzanek.  

– Według różnych szacunków na terenie Europy milion ludzi, którzy dotarli tutaj w ostatnich dwóch latach, w przypadku których bardzo trudno powiedzieć jakie mają intencje, jakie mają rzeczywiste cele, skąd przybyli, co robili przed przybyciem do Europy. I to jest moim zdaniem jeden problem – mówi dr Grzegorz Rdzanek, politolog.

Niestety wśród migrantów są też terroryści co pokazały ustalenia dotycząc zamachów w Paryżu. Co więcej obywatele europejscy wyjeżdżają na tzw. dzihad i cześć z nich potem wraca. A to może mieć katastrofalne skutki. Tylko z Wielkiej Brytanii 800 osób wyjechało do Syrii oraz Iraku, by walczyć w szeregach ugrupowań terrorystycznych. W Niemczech Urząd Kryminalny zdobył dokumenty zawierające poufne dane dotyczące niemieckich dżihadystów walczących w Syrii. W ręce śledczych wpadły kwestionariusze osobowe wypełniane przez osoby ubiegające się o przyjęcie do bojówek organizacji Państwo Islamskie.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl