List królowej Elżbiety II: przyjaźń między Polską i Wielką Brytanią coraz bardziej się wzmacnia

Przyjaźń miedzy Polską i Wielką Brytanią coraz bardziej się wzmacnia; nie mam wątpliwości, że w najbliższych czasach będzie się ona rozwijała – napisała w liście, odczytanym w poniedziałek przez księcia Williama, królowa Elżbieta II.

Podczas przyjęcia z okazji 91. urodzin królowej Elżbiety II w Łazienkach Królewskich książę William odczytał list swojej babci. Królowa pozdrowiła – wraz ze swoim małżonkiem księciem Filipem – wszystkich gości biorących udział w uroczystości.

W roku 1996 byliśmy w Polsce i mamy same dobre wspomnienia i wtedy byliśmy świadkami ciepłej gościny zarówno w Warszawie, jak i w Krakowie. Cieszę się, że para książęca będzie mogła doświadczyć tego samego – zarówno w Warszawie, jak i w Gdańsku” – napisała królowa Elżbieta.

W roku 1996 mówiłam o niezwykłej głębi stosunków polsko-brytyjskich, które sięgają tysiąc lat wstecz. Dlatego też z wielką przyjemnością mogę powiedzieć, że przyjaźń miedzy naszymi dwoma narodami, między naszymi dwoma krajami od tamtego czasu coraz bardziej się wzmacnia. Nie mam wątpliwości, że w najbliższych czasach będzie się ona rozwijała” – podkreśliła królowa.

Książe William dodał, że biorąc pod uwagę ciepło stosunków Polski i Wielkiej Brytanii mamy co świętować.

Jesteśmy partnerami w NATO i po raz pierwszy od II wojny światowej brytyjskie oddziały stacjonują w Polsce” – mówił.

Zwrócił też uwagę, że język polski to drugi najczęściej słyszany język w Wielkiej Brytanii.

Takie więzi zarówno dyplomatyczne, wojskowe, jak i kulturowe oferują naprawdę dużo możliwości na przyszłość i napawają nas nadzieją. Dlatego też Catherin i ja cieszymy się niezmiernie z naszej pierwszej wizyty w Polsce i mamy nadzieję, że będziemy mogli tutaj powrócić wielokrotnie” – podkreślił książę Cambridge.

Książe William podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie i pierwszej damie Agacie Kornhauser-Dudzie za gościnę.

 

PAP/RIRM

drukuj