fot. PAP/EPA.

Brytyjskie MSZ ostrzega Brytyjczyków, by trzymali się z dala od lotniska w Kabulu

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych zaleciło w środę wieczorem przebywającym w Afganistanie Brytyjczykom, by trzymali się z dala od lotniska w Kabulu w związku z rosnącym zagrożeniem terrorystycznym i niestabilną sytuacją bezpieczeństwa.

W zaktualizowanych wytycznych MSZ zaleciło także, aby wszyscy, którzy znajdują się na terenie lotniska „oddalili się w bezpieczne miejsce i czekali na dalsze wskazówki”. Jak napisano, istnieje „ciągłe i wysokie zagrożenie atakiem terrorystycznym”, podróżowanie drogami jest „niezwykle niebezpieczne” i są doniesienia o „złym traktowaniu” ludzi zmierzających w stronę na lotniska.

W środę po południu stacja Sky News podała, powołując się na wysokie rangą brytyjskie źródło, że istnieje „bardzo wysokie ryzyko ataku terrorystycznego” w czasie operacji ewakuacyjnej prowadzonej na lotnisku w Kabulu przez USA, Wielką Brytanię i inne państwa zachodnie. Według tego źródła, największe zaniepokojenie budzi afgańska filia Państwa Islamskiego o nazwie Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (ISIS-K).

Prowadzona przez państwa zachodnie operacja ewakuowania z Afganistanu ich obywateli oraz afgańskich współpracowników ich wojsk ma się zakończyć do 31 sierpnia. W Kabulu prowadzi ją obecnie ponad 1000 brytyjskich żołnierzy. Brytyjskie ministerstwo obrony podało w środę, że do tej pory brytyjskimi samolotami ewakuowano ponad 11 tys. osób. W środę brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab mówił też, że niemal wszyscy obywatele Wielkiej Brytanii, którzy nie mają równocześnie afgańskiego obywatelstwa, zostali już ewakuowani z Afganistanu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl