fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Dr Z. Kuźmiuk o brexicie: Cameron myślał racjonalnie, natomiast po drugiej stronie niestety napotkał mur. Był to mur stworzony przez D. Tuska i pana Junckera

Cameron myślał racjonalnie, natomiast po drugiej stronie niestety napotkał mur i był to niestety mur stworzony przez Donalda Tuska i pana Junckera. Tak naprawdę coś tam podpisano, jakieś porozumienie, ale ono niewiele znaczyło. Biurokracja brukselska odmienia ludzi, to jest taka swoista bańka informacyjna – mówił dr Zbigniew Kuźmiuk, europoseł, w programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.

Doktor Zbigniew Kuźmiuk, europoseł, podkreślił, jak wielkim osłabieniem dla Unii Europejskiej jest opuszczenie Wspólnoty przez Wielką Brytanię.

– Z punktu widzenia Wielkiej Brytanii, ale i Unii Europejskiej, to jest dopiero początek. Wprawdzie z Unii Europejskiej wychodzi jeden kraj, ale co więcej, pierwszy raz mamy z czymś takim do czynienia w historii Unii Europejskiej. Zawsze Unia Europejska się rozszerzała i Wielka Brytania zdecydowała się na to wyjście. Potencjał Wielkiej Brytanii to jest około 16 proc. unijnego PKB, a skoro na przykład taka Malta to 1/10 unijnego PKB, to kilkanaście krajów do Austrii włącznie musiałoby wyjść, żeby zrównoważyć pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Jest to potężne osłabienie tego europejskiego projektu, zarówno pod względem gospodarczym, społecznym, ale i militarnym, bo Wielka Brytania to druga po USA potęga militarna w ramach NATO – wskazał gość „Rozmów niedokończonych”.

Polityk przedstawił główną przyczynę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

– Bezpośrednią przyczyną była trochę taka gra wewnętrzna w samej Wielkiej Brytanii. Cameron, konserwatysta, miał tę partię Nigela Farage’a, która domagała się referendum i uznał, że taką ucieczką do przodu będzie zorganizowanie tego referendum, ale on to referendum wygra. Cameron zakładał dobrą wolę po stronie Unii Europejskiej, a po drugiej stronie stał Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, i pan Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej. Negocjował decentralizację kompetencji, to znaczy, uznał, że jeżeli jest ta akcja referendalna, to on wyjdzie do Brytyjczyków z takim przesłaniem: „Negocjowałem w zasadzie w imieniu wszystkich krajów, aby Unia Europejska trochę się odchudziła z kompetencji, bo w wielu sprawach wyraźnie sobie nie daje rady, więc żeby przekazała te kompetencje na poziom krajów członkowskich, a skupiła się na rzeczach najważniejszych” – mówił dr Zbigniew Kuźmiuk.

Cameron myślał racjonalnie – podkreślił europoseł.

– Natomiast po drugiej stronie niestety napotkał mur i był to niestety mur stworzony przez Donalda Tuska i pana Junckera. Tak naprawdę coś tam podpisano, jakieś porozumienie, ale ono niewiele znaczyło. Biurokracja brukselska odmienia ludzi, to jest taka swoista bańka informacyjna. Tym przywódcom wydaje się, że skoro robimy takie dobre rzeczy jako Unia Europejska, to dlaczego społeczeństwa mają być nam przeciwne. Myślę, że to trochę ten syndrom zadziałał. Brytyjczycy mieli ponadto dosyć ingerencji instytucji europejskich w ich życie – podsumował gość TV Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj