Negocjator UE ds. Brexitu złoży wizytę w Polsce

20 kwietnia unijny negocjator ds. Brexitu Michel Barnier złoży wizytę w Polsce. Jak poinformował wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, podczas pobytu w Warszawie negocjator spotka się m.in. z premier Beatą Szydło oraz przedstawicielami środowisk gospodarczych.

Według wiceministra Konrada Szymańskiego wizyta będzie okazją do wymiany opinii, trosk i obaw związanych z procesem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Poseł Konrad Głębocki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej, zwraca uwagę, że wśród najważniejszych kwestii dotyczących Brexitu jest m.in. sprawa wymiany handlowej oraz Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

– Z pewnością będziemy wręcz domagać się, żeby w pierwszej kolejności potwierdzone były prawa nabyte Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Po drugie, Wielka Brytania jest naszym bardzo ważnym partnerem gospodarczym. Zajmuje drugie miejsce, jeśli chodzi o destynację naszego eksportu. Jeszcze jedna kwestia jest niezwykle ważna – żeby Wielka Brytania wywiązała się ze swoich zobowiązań co do wpłat do budżetu Unii Europejskiej w tej obecnej, siedmioletniej perspektywie finansowej. Stąd też nie zależy nam na jakimś pognębianiu Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o relacje gospodarcze. Całe negocjacje powinny być oparte na zasadzie wzajemności – podkreśla Konrad Głębocki.

Do spotkania unijnego negocjatora ds. Brexitu z przedstawicielami polskiego rządu dojdzie nieco ponad tydzień przed unijnym szczytem w Brukseli. Szefowie państw i rządów 27 krajów członkowskich mają podczas niego przyjąć wytyczne do negocjacji ws. Brexitu.

Według zapowiedzi Wielka Brytania opuści UE 29 marca 2019 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl