Więcej inwestycji na kolei?

Ministerstwo Rozwoju oczekuje zwiększenia tempa realizacji inwestycji kolejowych. Resort obawia się, że bez tego może się nie udać wydanie zaplanowanych na ten cel blisko 67 mld zł w obecnej budżetowej perspektywie UE do 2023 r. – poinformował wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Ten rok jest kluczowy dla realności wykorzystania funduszy na kolej. Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że na kolei widać przyspieszenie wydatkowania środków związanych z Krajowym Programem Kolejowym. Jednak by wykorzystać całą zaplanowaną w programie kwotę 66,5 mld zł, tempo przygotowania i realizacji projektów musi się zwiększyć. O tym jak ważna jest to kwestia zdają sobie sprawę  przede wszystkim zarządy spółek PKP PLK – podkreślił Jerzy Kwieciński. Zaznaczył jednak, że tej świadomości nie mieli poprzednicy, którzy negocjując wielkie pieniądze dla kolei, nie przygotowali wystarczającej liczby dobrych projektów.

Wiceminister mówił, że „obecne władze na kolei mają ambitne plany, siłą rzeczy na późniejsze lata”. Ale już teraz należy znaleźć sposób, by przyspieszyć tempo realizacji inwestycji kolejowych. PKP PLK musi ogłosić postępowania przetargowe na kwotę co najmniej 15 mld zł – zaznaczył wiceminister.

W tym roku – w stosunku do ubiegłego – planowany jest wzrost wydatków. W poprzednim było to ponad 4 mld zł. W tym roku ma być ponad 5 mld zł. Do wydania jest ponad 66 mld zł.

PAP/TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl