fot. TT/mhorala

Powstanie nowa linia kolejowa między Katowicami i czeską Ostrawą

Powstanie nowa linia kolejowa między Katowicami i czeską Ostrawą. Tą trasą pociągi dojadą m.in. do Jastrzębia-Zdroju, które jest dziś największym miastem w Polsce bez dostępu do kolei. Inwestycja będzie elementem całej sieci połączeń wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Przedstawiciele spółki Centralny Port Komunikacyjny i firmy Egis Poland podpisali umowę na wstępną dokumentację budowy odcinka nowej linii kolejowej w woj. śląskim, łączącej Katowice z Ostrawą – z połączeniem do Jastrzębia-Zdroju.

Dzięki programowi inwestycyjnemu CPK Jastrzębie-Zdrój i szereg innych polskich miast, które są albo całkowicie wykluczone kolejowo, nie mają w ogóle transportu kolejowego, albo mają niezwykle rzadkie połączenia, trwające bardzo długo. Dla tych miast CPK jest właśnie tą ofertą i spowoduje, że białe plamy będą wymazywane – zaznaczył Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Marcin Horała wskazuje na kolejne inwestycyjne scenariusze.

– W najbliższych tygodniach kolejne umowy na kolejne odcinki kolejowe (blisko 700 km linii kolejowych w pierwszym etapie), ale już wkrótce kolejne prace przygotowawcze tak, żeby cel programu inwestycyjnego CPK w obszarze kolei, czyli 1800 km wybudowanych nowych linii kolejowych, zrealizować w terminie – powiedział Marcin Horała.

Pierwsze prace budowlane na trasie łączącej stolicę województwa śląskiego z czeską Ostrawą planowane są na 2024 rok. Jej finalne wykonanie ma zostać oddane do użytku za niespełna dziesięć lat, w 2030 roku. Linia ma zostać zaprojektowana w taki sposób, aby możliwe było poruszanie się nią najszybszymi pociągami pasażerskimi rozwijającymi prędkość do nawet 250 km/h.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl