fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Katowice – związkowcy zadecydują o działaniach ws. górnictwa

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Regionu Śląsko-Dąbrowskiego zbiera się dziś na posiedzeniu w Katowicach. Związkowcy będą decydować o swych dalszych działaniach w związku z sytuacją w górnictwie.

Górnicze związki zarzucają rządowi, że nie realizuje styczniowego porozumienia ze stroną społeczną. Chodzi m.in. o opóźnienia w tworzeniu tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

Zgodnie ze styczniowym porozumieniem nowa spółka miała powstać do końca września, wiadomo jednak, że do tego czasu kopalń Kompani Węglowej nie uda się przenieść do nowego podmiotu.

Stanisław Kłysz, wiceszef górniczej ”Solidarności” mówi, że związkowcy przedstawiali też propozycje w jaki sposób można polepszyć sytuację w górnictwie, ale pozostały one bez echa.

– Mówiliśmy o połączeniu kapitałowym z energetyką, o ulgach związanych z obciążeniem fiskalnym górnictwa, o imporcie (w jaki sposób można pewnym elementom zapobiec) itd. – o wielu innych pomysłach. Niestety nic z tych rzeczy, mimo deklaracji, nie zostało załatwione. Widzimy więc jasno i wyraźnie, że ten rząd nie tylko nie umie – on wręcz dąży do likwidacji polskiego górnictwa i w ogóle polskiego przemysłu. Ten rząd nie działa na korzyść Polskich obywateli, wręcz szkodzi – ocenia Stanisław Kłysz.

Kompania Węglowa w 2012 r. miała ponad 170 mln zł zysku, w 2013 r. zanotowała prawie 700 mln zł straty, a w ub.r. ponad 2,4 mld zł straty gotówkowej. W I półroczu br. spółka miała blisko 750 mln straty netto.

RIRM

drukuj