fot. flickr.com

Katowice: COP24 dziś pod hasłem: „Lasy dla Polski, Polska dla świata”

„Lasy dla Polski, Polska dla świata” – pod takim hasłem odbędzie się dziś w Katowicach konferencja prasowa. Wydarzenie wpisuje się w trwający szczyt klimatyczny COP24.

Konferencja to również pokłosie międzynarodowego spotkania naukowego, jakie w połowie października odbyło się w Tucznie. Seminarium zorganizowała m.in. WSKSiM w Toruniu oraz Jastrzębska Spółka Węglowa.

Dzisiejsze spotkanie w Katowicach poprowadzi prof. Jan Szyszko, były minister środowiska. Jak wskazał w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja, konferencja to oferta polskiej nauki dla polityki klimatycznej.

To, co w tej chwili kosztuje bardzo drogo w ramach polityki klimatycznej w Unii Europejskiej, a mianowicie 1 tona redukcji emisji kosztuje 25 euro i tyle ponosimy kosztów w ramach związanych ze wzrostem cen energii elektrycznej, to taki sam efekt – a może nawet bardziej wymierny – można uzyskać poprzez pochłanianie CO2 i koszt takiej redukcji wynosi 2,5 euro. Część tych pieniędzy może być przekazywane poza granice Polski, żeby tam również regenerować lasy i gleby. Tym są zainteresowane chociażby kraje afrykańskie, m.in. Senegal. Celem konferencji jest, by to pokazać – zaznaczył prof. Jan Szyszko.

Prof. Jan Szyszko przypomniał też, że Polska jest liderem w zakresie redukcji koncentracji  CO2. A to – jak dodał były minister środowiska – m.in. za sprawą dobrej gospodarki leśnej. W dzisiejszej konferencji weźmie też udział m.in. doradca prezydenta RP do spraw ochrony środowiska Paweł Sałek. Spotkanie odbędzie się na terenie centrum kongresowego COP24.

RIRM

drukuj