E. Macron: Francja będzie stanowcza wobec Wlk. Brytanii po Brexicie

Francuski minister gospodarki Emmanuel Macron ocenił, że Francja powinna być stanowcza wobec Wielkiej Brytanii, jeśli kraj ten zdecyduje się wyjść z Unii Europejskiej. Dodał również, że Paryż powinien być nieustępliwy wobec Londynu na szczycie UE pod koniec czerwca.

„Jest się w środku lub na zewnątrz (…). Rada Europejska (na szczycie UE 28 czerwca) powinna przedstawić Brytyjczykom >>wyraźne przesłanie<< co do konsekwencji Brexitu”- powiedział Emmanuel Macron w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla „Le Monde”.

Zauważył, że jeśli dojdzie do Brexitu, Wielka Brytania sama odizoluje się i stanie się tak znacząca jak Guernsey, malutka wysepka na Kanale La Manche u wybrzeży Francji.

Guernsey posiada specyficzny status dependencji Korony brytyjskiej – nie stanowi formalnie części Zjednoczonego Królestwa, ale faktycznie jest terytorium zależnym od Wielkiej Brytanii. Nie należy jednak do Unii Europejskiej.

Według francuskiego ministra, jeśli Brytyjczycy chcą zachować dostęp do rynku europejskiego, powinni wnosić wkład do budżetu UE, jak to robią Norwegia i Szwajcaria. W przypadku odmowy „będzie to całkowite wyjście” z UE – podkreślił.

Emmanuel Macron stwierdził, że jeśli referendum doprowadzi do utrzymania Wielkiej Brytanii w UE, szczególny status wynegocjowany na początku tego roku przez Londyn powinien pozostać wyjątkiem tak, aby „uniknąć zakażenia” innych krajów członkowskich, które miałyby podobne wymagania.

Brytyjczycy zdecydują w referendum 23 czerwca, czy opuszczą Unię Europejską, czy pozostaną w jej składzie. Dwa sondaże opublikowane w czwartek, tydzień przed referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, wskazują na zwycięstwo zwolenników Brexitu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl