fot. PAP/EPA

PE będzie głosował o swobodzie przepływu osób w UE

PE w Strasburgu będzie dziś głosował nad rezolucją o swobodzie przepływu osób w UE. Wczoraj odbyła się na ten temat debata.

W rezolucji posłowie wzywają państwa członkowskie do niedyskryminacji przyjezdnych pracowników oraz przypominają, że mobilność pracowników przyczynia się do wzrostu konkurencyjności Unii Europejskiej.

– Naszym celem jest jedno: bronić interesów Polski, bronić godności Polaków za granicą i aby więcej nie podejmowano takich tematów. Natomiast jak to zawsze bywa, oddziaływanie Parlamentu Europejskiego jest niewielkie. Największą rolę w tej kwestii odgrywa rząd – powiedział europoseł Marek Gróbarczyk.

Europoseł Marek Gróbarczyk dodał, że rząd Donalda Tuska nie szuka rozwiązania na rzecz zmniejszenia skali emigracji.

– Mamy do czynienia z ogromną emigracją, falą niepohamowanej zarobkowej emigracji bez żadnego powodu. Dzisiaj Polacy nie chcą wyjeżdżać. Chcą wracać, zakładać rodziny i firmy w naszym kraju, ale nie mają możliwości, bo kraj jest zrujnowany gospodarczo. Niestety, rząd który nie wykonuje swoich obowiązków, nie uruchamia przemysłu, nie dokonuje reindustrializacji naszego kraju. Emigracja będzie więc w dalszym ciągu trwała, a resentymenty, nienawiść, która w naturalny sposób powstaje w innych krajach jest stymulowana właśnie przez kolejne fale emigracji zarobkowej – dodał europoseł Marek Gróbarczyk.

RIRM

 

drukuj