fot. Karolina Sabaj

Czy krzyże zawisną w budynkach Parlamentu Europejskiego?

Europoseł Mirosław Piotrowski podczas ostatniej sesji plenarnej w Brukseli, w odpowiedzi na problem rugowania wartości chrześcijańskich w Unii Europejskiej zaapelował do szefa Europejskiej Partii Ludowej w sprawie obecności krzyża w europejskiej przestrzeni publicznej.

W Parlamencie Europejskim w Brukseli prof. Mirosław Piotrowski zaapelował do szefa największej frakcji politycznej tej instytucji, Manfreda Webera, niemieckiego europosła CSU z Bawarii, aby wzorem premiera Bawarii Markusa Södera również w budynkach instytucji europejskich zawieszono krzyże.

Niedawno premier Wolnego Państwa Bawarii Markus Söder podjął decyzję o zawieszeniu krzyży w budynkach urzędowych. W uzasadnieniu stwierdził, że krzyż jest „widocznym przyznaniem się do wartości podstawowych, porządku prawnego i społecznego w Bawarii i w Niemczech” i jest symbolem tożsamości jego kraju.

Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Mirosław Piotrowski dał do zrozumienia na forum Europarlamentu, że tutaj nie chodzi tylko o Niemcy, ale o wszystkie kraje Unii Europejskiej.

Dlatego dobrze byłoby rozszerzyć tę inicjatywę na instytucje unijne, Parlament Europejski. Mając na względzie, że liderem największej grupy politycznej EPL, odwołującej się do chadeckich tradycji i wartości, jest Manfred Weber, europoseł CSU z Bawarii, to zachęcam go i oczekuję, że wyjdzie z podobną propozycją w Brukseli i Strasburgu, co spotka się nie tylko z moim silnym wsparciem, ale i wielu innych konserwatywnych europosłów – mówił w Brukseli prof. Mirosław Piotrowski.

Apel europosła to riposta wobec tych, którym zależy aby krzyż zniknął z przestrzeni publicznej. Bardzo wielu katolików w myśl poszanowania wartości chrześcijańskich publicznie na tzw. cenzurę chrześcijańskich symboli nie wyraża zgody.

Dawid Nahajowski, Bruksela/RIRM

drukuj