fot. PAP/Radek Pietruszka

Wicemin. P. Jabłoński: Ogłaszanie zwycięstwa ws. reformy traktatów i centralizacji UE jest przedwczesne

Ogłaszanie zwycięstwa ws. reformy traktatów i centralizacji Unii Europejskiej jest, niestety, zdecydowanie przedwczesne – ocenił dziś wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Paweł Jabłoński. Oni nie zatrzymają się, będą robili wszystko, żeby wdrożyć swoje chore pomysły i podporządkować sobie całą Europę – dodał.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości, była premier, Beata Szydło, w środowym wpisie w mediach społecznościowych napisała, że to „klęska brukselskich radykałów!”.

„Media donoszą, że na przyszłotygodniowych obradach Rady Europejskiej (czyli spotkaniu szefów rządów państw członkowskich UE) nie pojawi się kwestia zmiany Traktatów Europejskich mającej na celu centralizację władzy nad Europą w Brukseli” – powiedziała Beata Szydło.

Jak dodała, według dziennikarzy, europejscy przywódcy uznali, że to „trudny temat i nie chcą się nim zajmować”.

„No proszę, a brukselscy radykałowie tak się starali, żeby przepychać zmianę Traktatów jak najszybciej” – napisała.

Zdaniem Beata Szydło powstrzymanie szybkiej zmiany Traktatów to sukces wszystkich, którzy sprzeciwili się planowanej centralizacji Unii.

„Ale to jeszcze nie koniec. Brukselska biurokracja działa i się nie poddaje. Sprawa zmiany Traktatów ma trafić 18 grudnia pod obrady Rady ds. Ogólnych. Zwolennicy centralizacji będą nadal próbować przeforsować swój projekt. Nie pozwolimy im na to” – zapewniła.

Wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński w czwartek na platformie X ocenił, że ogłaszanie zwycięstwa ws. reformy traktatów i centralizacji UE jest – niestety – zdecydowanie przedwczesne.

„Bardzo dobrze, że dzięki nagłośnieniu tematu przez PiS w Sejmie i europarlamencie udało się spowolnić ten proces. Ale nie miejmy złudzeń – oni z tego nie zrezygnowali” – napisał polityk.

Paweł Jabłoński przywołał również w swoim wpisie cytaty: „<<Kwestia, która musi być rozwiązana jako pierwsza, bo bez niej wszelki postęp w innych dziedzinach będzie jedynie pozorny, to zniesienie podziału Europy na suwerenne państwa narodowe>>”; „<<Już teraz należy kłaść fundamenty ruchu będącego w stanie zmobilizować wszystkie siły do stworzenia nowego organizmu który będzie największą kreacją, całkowicie nową w dziejach Europy; w celu ustanowienia stabilnego państwa federalnego z europejskimi siłami zbrojnymi zamiast armii narodowych; złamania autonomii ekonomicznej, będącej szkieletem reżimów totalitarnych>>”.

„Manifest z Ventotene, z którego pochodzą te cytaty – przywołany na SAMYM POCZĄTKU rezolucji Parlamentu Europejskiego (nawet przed Deklaracją Schumana!) – to ich Biblia. Nie zatrzymają się, będą robili wszystko, żeby wdrożyć swoje chore pomysły i podporządkować sobie całą Europę” – skomentował wiceszef MSZ.

Paweł Jabłoński podkreślił jednocześnie potrzebę dalszych działań dyplomatycznych – budowy koalicji z państwami przeciwnymi zmianom traktatów, a także dalszych działań politycznych – budowy koalicji na rzecz Europy Ojczyzn w Parlamencie Europejskim.

Ponadto – dodał – Sejm powinien przyjąć jednoznaczną uchwałę w tej sprawie. Tymczasem – zaznaczył – jest ona trzeci tydzień blokowana przez marszałka Sejmu, Szymona Hołownię i wiceszefa Polski 2050, Michała Koboskę, „zgodnie z instrukcjami (szefa PO) Donalda Tuska”.

22 listopada Parlament Europejski poparł rezolucję wspierającą propozycje zmian w traktatach unijnych. Główne zmiany zapisane w dokumencie to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE – w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności – oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.

Projekt uchwały złożonej przez PiS w Sejmie dotyczy „zatrzymania niebezpiecznych dla Rzeczypospolitej Polskiej zmian Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej”. Projekt m.in. wzywa rząd oraz wszystkich europosłów do przeciwstawiania się tego rodzaju zmianom podczas głosowań w Radzie Unii Europejskiej, Radzie Europejskiej i Parlamencie Europejskim.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl