fot. https://czystepowietrze.gov.pl

Tylko do końca grudnia można składać wnioski o udział w programie  „Czyste powietrze”

Tylko do końca grudnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjmuje wnioski o udział w programie antysmogowym „Czyste powietrze”. Za pomoc w bieżącej realizacji wniosków gminy otrzymają dodatkowe środki finansowe.

Program „Czyste powietrze” powstał po to, by walczyć ze smogiem. Dopłaty można uzyskać do wymiany starych pieców oraz do docieplenia domów jednorodzinnych. Gminy, które pomogą w jego realizacji, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. [czytaj więcej]

„Aby zachęcić gminy do uczestnictwa w programie wprowadziliśmy nową zachętę finansową. To dopłata za pomoc w wypełnianiu i składaniu wniosków o płatność końcową i na ten cel przeznaczamy 121 mln zł” – poinformował wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Paweł Mirowski.

Nowością będzie wprowadzenie ryczałtu.

„Nowym elementem wsparcia, który ma pozwolić sprawniej rozliczyć beneficjentów programu, będzie ryczałt za złożone wnioski o płatność końcową w wysokości 150 zł po wypłacie końcowej na rzecz beneficjenta – za przekazany za pośrednictwem gminy do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – wniosek o płatność końcową” – oznajmił Paweł Mirowski.

Takie działania mają przyczynić się do poprawy jakości wniosków oraz przyspieszenia procesu ich rozpatrywania i wypłaty dotacji przez wojewódzkie fundusze. Do tej pory w ramach programu gminy otrzymywały 150 zł za każdy złożony wniosek o dofinansowanie na podwyższony lub najwyższy poziom dotacji, a także 50 zł za wniosek o podstawowy poziom dofinansowania.

To jednak nie wszystko. Dodatkowo gminy mogą otrzymać 25 zł za informowanie wnioskodawców o możliwości złożenia wniosku o kredyt z dofinansowaniem na częściową spłatę kapitału w banku. Dla gmin, które wykażą się największą aktywnością we wprowadzaniu programu „Czyste powietrze” przewidziano wsparcie finansowe w wysokości łącznie 25 mln złotych. Będzie ono przyznawane na podstawie rankingu uwzględniającego liczbę złożonych wniosków o dotacje w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 roku. Do tej pory z programu skorzystało prawie 740 tysięcy osób.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl