fot. PAP/Andrzej Grygiel

Pszczyna: Ruszył pilotaż program „Czyste Powietrze” dla budynków wielolokalowych

W Pszczynie w województwie śląskim wystartował pilotaż programu „Czyste Powietrze” dla budynków wielolokalowych. Pozwoli on na wymianę co najmniej 280 nieefektywnych źródeł ciepła. Na cel zarezerwowano 6 mln złotych.

Pszczyna w ciągu roku odnotowuje nawet 125 dni smogowych. Szansą dla regionu jest program „Czyste Powietrze” w nowej formule, czyli nie tylko tej, która obejmuje wyłącznie budynki jednorodzinne.

– Problem czystego powietrza nie kończy się na domach jednorodzinnych. Jest to również program budynków wielolokalowych – zauważył minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka.

Dlatego Pszczyna to drugie miasto w Polsce, w którym rozpocznie się pilotaż w ramach programu „Czyste Powietrze” dla budynków wielorodzinnych. Dla miasta to duża szansa, ale by została wykorzystana, wymaga współpracy pomiędzy rządem i samorządem.

– W ramach programu „Czyste Powietrze”, którego budżet wynosi 103 mld zł, środki są dostępne. Przez cały czas mieszkańcy mogą składać wnioski, jeśli nic się nie zmienia – chodzi o zasady finansowania – wyjaśnił wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej, Paweł Mirowski.

Z możliwości dofinansowania przedsięwzięć wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji skorzysta 180 budynków wielorodzinnych. Wartość dofinansowania będzie zależała od rodzaju zamontowanego źródła ciepła. W ramach pilotażu w Pszczynie do mieszkańców trafi 6 mln zł. Dofinansowanie może wynieść nawet 290 tysięcy.

– Program „Czyste Powietrze” musi nadążać za zmianami społecznymi, za zmianami w mentalności Polaków, ze zmianami w postawach proekologicznych. Dzisiejszy pilotaż jest jednocześnie odpowiedzią i poszukiwaniem tego, w jakim kierunku program „Czyste Powietrze” ma się zmieniać – powiedział pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze”, Bartłomiej Orzeł.

Wnioski o wsparcie można składać do 31 marca przyszłego roku.

TV Trwam News

drukuj