fot. flickr.com

NFOŚiGW rozpoczął nabór bankowych wniosków w sprawie programu „Czyste Powietrze”

Ruszył nabór wniosków dla banków, które chcą dołączyć do programu „Czyste Powietrze”. Dokumenty przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To kolejny element realizacji programu proekologicznego, który zakłada walkę ze smogiem. Do współpracy zaproszone są zarówno banki komercyjne, jak i spółdzielcze.

Podmioty finansowe będą udzielały kredyty beneficjentom programu „Czyste Powietrze”. Środki trafią na wymianę tzw. kopciuchów oraz termomodernizacji domów jednorodzinnych.

Zadaniem banków będzie także przyjmowanie wniosków. O szczegółach mówił Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Dotacja, która będzie udzielona, byłaby przekazywana do banków na spłatę kapitału kredytu udzielonego przez bank, czyli to by była transakcja wiązana. Uzyskalibyśmy szeroką paletę dystrybucyjną programu „Czyste Powietrze” poprzez sieć banków, ale te kredyty, które byłyby udzielane przez bank, stanowiłyby gwarancję funduszu ekologicznego tworzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego. To dodatkowy element, który powinien obniżyć i uatrakcyjnić ofertę kredytową oferowaną przez banki – powiedział Paweł Mirowski.

Banki, które chcą dołączyć do realizacji programu „Czyste Powietrze”, muszą złożyć wniosek do 23 lutego. Pierwsze kredyty dla beneficjentów programu mają być udzielane od połowy tego roku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie czystepowietrze.gov.pl oraz nfosigw.gov.pl.

RIRM

drukuj