fot. pixabay.com

Rosja zapowiedziała wydalenie pięciu polskich dyplomatów; Ambasador ani MSZ nie otrzymali jeszcze noty dyplomatycznej

Rosja wydali z Moskwy pięciu polskich dyplomatów – zapowiedział minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow. To odpowiedź na decyzję polskiego MSZ o uznaniu za person non grata trzech rosyjskich dyplomatów. Polska nie otrzymała jednak noty w związku ze sprawą.

W czwartek ambasadorowi Rosji w Warszawie wręczono notę dyplomatyczną zawierająca informację o uznaniu za person non grata trzech pracowników rosyjskiej ambasady. W ocenie polskiego MSZ, wydalone miały zostać osoby, które prowadziły działania na szkodę naszego kraju. Ponadto Polska solidaryzuje się z decyzjami podjętymi przez Stany Zjednoczone dotyczącymi polityki wobec Rosji.

Wcześniej Biały Dom zakomunikował, że prezydent Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze nakładające dodatkowe sankcje na Rosję w związku z jej ingerencją w amerykańskie wybory i atakami hakerskimi. Zdecydowano też m.in. o wydaleniu dziesięciu rosyjskich dyplomatów podejrzanych o szpiegostwo. W odpowiedzi Rosja zasugerowała  ambasadorowi USA udanie się do kraju na konsultacje i zapowiedziała wydalenie dziesięciu amerykańskich dyplomatów.

„Wspólnie podejmowane, uzgodnione decyzje sojusznicze, to najbardziej właściwa odpowiedź na nieprzyjazne działania Federacji Rosyjskiej” –czytamy na stronie polskiego MSZ.

Teraz Rosja zapowiedziała odwet i wydalenie z Moskwy pięciu polskich dyplomatów. Do tych zapowiedzi odniósł się wiceminister spraw zagranicznych, Szymon Szynkowski vel Sęk.

„Oczekujemy ze spokojem na oficjalną informację dotyczącą zapowiadanej decyzji. Informacja na stronie rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie stanowi formuły dyplomatycznej przekazania oficjalnej informacji. Jesteśmy przygotowani na kroki odwetowe Rosji i odniesiemy się do nich po uzyskaniu szczegółów” – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.

Jak zaznaczył wiceminister, oficjalną formułą jest przekazanie noty ambasadorowi bądź MSZ, a takiej noty Polska nie otrzymała.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl