fot. pixabay.com

Moskwa próbuje grozić Szwecji i Finlandii

Rosja grozi Finlandii i Szwecji, które rozważają wstąpienie do NATO. Gdyby do tego doszło, Moskwa będzie chciała rozmieścić broń jądrową na Bałtyku.

Sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, Dimitri Miedwiediew, zagroził, że wejście Finlandii i Szwecji do NATO zmusi Rosję do wzmocnienia jej północno-zachodnich granic. Były prezydent Rosji dodał, że Morze Bałtyckie straci status wolnego od broni jądrowej, aby przywrócić równowagę. Konkretne plany odpowiedzi Moskwy na rozszerzenie NATO przygotowuje rosyjskie ministerstwo obrony – ogłosił rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

– Kiedy plan wzmocnienia naszej zachodniej granicy zostanie opracowany, na specjalnym spotkaniu z prezydentem rozważymy pełen zakres działań – mówił Dmitrij Pieskow.

Finlandia w ciągu najbliższych kilku tygodni podejmie decyzje, czy wystąpi z wnioskiem o przyjęcie do NATO. Ogłosiła to premier Sanna Marin.

– Myślę, że nasz proces będzie dość szybki – podkreśliła Sanna Marin.

W Finlandii rośnie społeczne poparcie dla członkostwa w NATO.

– Rosja pokazała swoje prawdziwe oblicze, więc myślę, że powinniśmy dołączyć do NATO – oznajmił mieszkaniec Finlandii.

Członkostwo w NATO rozważa też Szwecja. Rządy w Helsinkach i Sztokholmie chcą wspólnie koordynować politykę bezpieczeństwa. W swoich decyzjach dotyczących NATO będą jednak niezależne.

– Myślę, że musimy przeanalizować nową sytuację i zrobić to bardzo poważnie. Pomyśleć o konsekwencjach, zaletach i wadach wszystkich potencjalnych dróg naprzód – podsumowała Magdalena Andersson, premier Szwecji.

Wnioski Szwecji i Finlandii o przyjęcie do NATO mogą zostać złożone już w czerwcu na szczycie NATO w Madrycie.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl