fot. gov.pl

ABW zatrzymała obywatela Rosji podejrzanego o kierowanie grupą przestępczą

ABW zatrzymała obywatela Rosji, podejrzanego o kierowanie grupą przestępczą; z materiałów śledztwa wynika, że mężczyzna odpowiada za oszustwa podatkowe przy fikcyjnym obrocie paliwami – poinformował we wtorek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Funkcjonariusze ABW – przekazał Stanisław Żaryn – zatrzymali obywatela Federacji Rosyjskiej, podejrzanego o kierowanie międzynarodową grupą przestępczą, która w latach 2013-2014 dokonywała oszustw podatkowych przy fikcyjnym obrocie paliwami. Poszukiwanego od 2016 r. listem gończym mężczyznę zatrzymano 18 grudnia 2020 r. na terenie woj. zachodniopomorskiego. Zgodnie z decyzją sądu podejrzany trafił do tymczasowego aresztu.

„Mechanizm przestępczy polegał na uchylaniu się od opodatkowania oleju napędowego, zakupionego w ramach wewnątrzwspólnotowych transakcji, a następnie sprzedawanego w Polsce. Spółka nie ujawniała organom skarbowym przedmiotu opodatkowania, podawała nieprawdę w składanych deklaracjach podatkowych i posługiwała się nierzetelnymi i fikcyjnymi fakturami. Swoimi działaniami spółka naraziła Skarb Państwa na starty nie mniejsze niż 12 mln zł” – czytamy w komunikacie.

Śledztwo jest prowadzone przez Delegaturę ABW w Poznaniu, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp.

„Zatrzymanie jest efektem współpracy ABW i Straży Granicznej. Dotychczas, w prowadzonym śledztwie, 3 osobom przedstawiono zarzuty udziału w grupie przestępczej, prania pieniędzy i przestępstw kamo – skarbowych oraz skierowano wobec nich do sądu akt oskarżenia” – głosi komunikat rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl